Przewodnik po instalacji Debiana 3.0/Instalacja

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Instalacja podstawowa[edytuj]

Zanim zaczniesz[edytuj]

Notka: Przed zainstalowaniem Debiana musisz znaleźć miejsce dla niego na swoim dysku twardym. Jeśli zamierzasz uczynić Debiana jedynym systemem operacyjnym, nie musisz się niczego obawiać. Z drugiej strony możesz chcieć zainstalować Debiana obok innego systemu operacyjnego, jak np. Windows, i zamierzasz używać dual bootu – w takim przypadku użyj programu (takiego jak np. Partition Magic) do zmniejszenia partycji z Windows, by zrobić trochę miejsca dla Debiana, lub postaraj się o drugi dysk twardy tylko dla Debiana.

Koniecznie musisz utworzyć wolne miejsca na dysku do zainstalowania Debiana (zalecam przynajmniej 2 GB, pomimo że Debian może zajmować dużo mniej). To, jak powstanie wolna partycja, zależy od czytelnika i nie będę się w to zagłębiał.

Startowanie z płytki instalacyjnej Debiana[edytuj]

Po ściągnięciu (lub zakupieniu) pierwszej płytki Debiana, umieść ją w napędzie CD-ROM i zrestartuj komputer (zakładam, że już był włączony, bo w innym przypadku nie mógłbyś włożyć płytki). Jeśli płytka nie wystartuje, sprawdź ustawienia BIOS-u. Przejrzyj instrukcję użytkownika płyty głównej, jeśli będzie to konieczne. Może też być tak, że twój komputer nie potrafi wystartować systemu z płytki CD. W takim wypadku będziesz musiał utworzyć dyskietki startowe Debiana. Udaj się na strony Debiana [1] po instrukcje tworzenia tych dyskietek.

Ekran powitalny[edytuj]

Gdy już system się uruchomi, zobaczysz ekran powitalny – "Welcome to Debian GNU/Linux 3.0!". Jest dostępnych wiele opcji instalacji, o których możesz poczytać po wciśnięciu <F3>. Ja się skupię tylko na prostej i bezpiecznej instalacji, używając jądra Linuksa 2.2.20. Wciśnij klawisz enter, by zacząć instalację.

Po wciśnięciu entera zobaczysz na krótko pingwina w lewym górnym rogu ekranu i wiele niezrozumiałych (w zależności od twojego doświadczenia) wiadomości startowych, które możesz na razie zignorować.

Wybieranie języka[edytuj]

Poczekaj, aż pojawi się niebieski ekran z wyborem języka instalacji. Jest to pierwszy ekran programu instalacyjnego. Wybierz ten język, który najbardziej ci odpowiada. W moim przypadku będzie to język angielski. Jeśli twoim językiem jest również angielski, wybierz z listy pozycję "en". Wybierz język i naciśnij enter do przeprowadzenia instalacji w języku angielskim. Wyboru możesz dokonać za pomocą strzałek do zaznaczenia i klawisza Enter do zatwierdzenia wyboru.

Wybieranie odmiany języka[edytuj]

Na następnej stronie, "Wybór odmiany języka", wybierz preferowaną odmianę języka. W przypadku języka angielskiego może to m.in. być "English (United States)". Po podświetleniu wyboru, zatwierdź go Enterem.

Uwagi o wydaniu[edytuj]

Na następnym ekranie "Uwagi o wydaniu" możesz uzyskać trochę informacji odnośnie Debiana. Wciśnij enter, by kontynuować.

W tej chwili powinieneś ujrzeć główne menu instalatora.