Przewodnik po instalacji Debiana 3.0/Instalacja XFree86

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instalacja XFree86[edytuj]

Zanim zaczniesz[edytuj]

Zanim przystąpisz do konfiguracji XFree86, musisz wiedzieć trzy rzeczy. Po pierwsze, musisz wiedzieć, którą z myszek masz: PS/2, USB lub szeregową. Po drugie, musisz znać pionową i poziomą częstotliwość odświeżania swojego monitora. Ja mam monitor Sony, KDS i NEC. Specyfikację każdego z nich można znaleźć na odpowiednich stronach www producenta (chociaż, jeśli masz monitor KDS, polecam odwiedzenie ich kanadyjskiej strony http://www.kdscanada.ca [1] – ponieważ ich amerykańska strona jest "głupia"). Po trzecie, musisz wiedzieć, w jaką kartę graficzną wyposażony jest twój komputer.

Jeżeli masz zainstalowany Windows na swoim komputerze, możesz zrestartować maszynę, uruchamiając go, a następnie sprawdzić konfigurację sprzętową, klikając na START | Ustawienia | Panel Sterowania | System. Następnie kliknij na zakładkę Sprzęt, a w niej na Menedżer urządzeń. To powinno wystarczyć do zdobycia wszystkich informacji dotyczących twojej karty graficznej i myszki. Niestety, nie uzyskasz w ten sposób informacji dotyczących odświeżania, dlatego powinieneś zajrzeć do instrukcji obsługi monitora lub na strony producenta. Szukaj specyfikacji technicznej swojego monitora, powinieneś znaleźć tam obie informacje dotyczące odświeżania poziomego i pionowego.

Zauważ:Myszki USB

Nie posiadam myszki USB, ale wiem, co jest potrzebne do jej uruchomienia. Jednakże do czasu gdy taką myszkę będę posiadał, nie mogę przeprowadzić testów i być pewien, że będzie działać bez dodania jej obsługi w jądrze. Szczerze wątpię jednak, by było to potrzebne.

Moduł, który musi być załadowany, by używać urządzeń USB, "usb-uhci" nie pokazuje się, kiedy używam polecenia lsmod, dlatego myślę, że nie działa. Jednak ponieważ USB jest wymieniony na liście obsługiwanych portów, być może wspomaganie modułu jest już w jądrze i instalator uruchomi go, jeśli wybierzesz tę opcję z listy. Nie wiem. Jeśli ktoś chce wysłać mi mysz USB, aby ją przetestować, na pewno dam znać.

Ponieważ nie uważam, aby mysz USB pracowała w tym momencie, sugeruję osobom używającym jej użycie przejściówki "USB na PS/2", podpięcie myszki do portu PS/2 (proszę robić to przy wyłączonym komputerze) i używanie jej w taki sposób, aż będziemy mieli możliwość rekompilacji jądra, jeśli to konieczne. Napiszę kolejną instrukcję pokazującą, jak przekompilować jądro w sposób Debianowy, jeśli będą osoby zainteresowane.

Zdobywanie XFree86[edytuj]

Zanim będziemy mogli skonfigurować XFree86, musimy go pobrać. Jest to bardzo proste przy użyciu apt. Zanim użyjemy apt, musimy być zalogowani jako administrator, aby to zrobić wprowadź polecenie su (jest to skrót od "Switch User" (Zmień Użytkownika) oraz naciśnij enter. Zostaniesz zapytany o hasło administratora. Wprowadź je i potwierdź klawiszem enter. Zauważ, że Twój znak zachęty powinien się zmienić z $' na #, oznajmiając, że jesteś teraz zalogowany jako administrator.

Teraz, będąc zalogowanym jako administrator, wprowadź następujące polecenie:

  # apt-get install x-window-system

Powinieneś ujrzeć długą listę pakietów, które zamierza zainstalować apt. Na samym dole ekranu powinno być pytanie o to, czy chcesz kontynuować. Naciśnij y i potwierdź klawiszem enter, by rozpocząć pobieranie XFree86. To może potrwać chwilę.

Zarządzanie konfiguracją Xwrapper[edytuj]

Kiedy wszystkie pakiety zostaną pobrane, pojawi się ekran wyglądający jak ekran instalacyjny. Powinien być zatytułowany Konfiguracja Xserver-common. Będziesz pytany, czy chcesz kontrolować, kto będzie mógł mieć dostęp do serwera X, czy może ma to robić za Ciebie debconf (narzędzie konfiguracyjne Debiana). Sugeruję, byś wybrał 'Tak' oraz nacisnął klawisz enter, by kontynuować, chyba że naprawdę wiesz, co robisz.

Zarządzanie XF86Config-4[edytuj]

Następnie zostaniesz zapytany, czy chcesz by Debconf zarządzał twoim plikiem XF86Config-4. Wybierz "Yes" i naciśnij enter.

Wybieranie karty graficznej[edytuj]

Na następnym ekranie Configuring Xserver-xfree86, ujrzysz listę chipsetów kart graficznych i producentów. Wybierz tę pozycję, która pasuje do twojej karty graficznej. W przypadku kart Voodoo ciężko jest znaleźć odpowiednią pozycję, ponieważ jest nazwana "tdfx", co zapewne znaczy "Three D FX". Inną kartą, która może zmylić ludzi, jest karta NVidii, która jest określana jako "nv". Wybierz odpowiedniego producenta karty lub chipset z tej listy i naciśnij enter.

Konfiguracja Framebuffera[edytuj]

Następnie musisz wybrać, czy chcesz włączyć w jądrze obsługę Framebuffera. Jeśli wybierzesz "Yes", wyświetlanie będzie się odbywało za pośrednictwem urządzenia jądra Framebuffer. Jeśli wybierzesz "No", obraz będzie bezpośrednio przesyłany do karty graficznej. Tak, jak to zostało wyjaśnione na ekranie, obie metody powinny działać, ale w rzeczywistości framebuffer zawiesza mój komputer, więc odpowiadam "No". Po dokonaniu wyboru wciśnij enter.

Konfiguracja klawiatury[edytuj]

Następne okno prosi Cię o skonfigurowanie ustawień klawiatury. Domyślną wartością w polu tekstowym na dole ekranu jest "xfree86". Proponuję to tak zostawić. Naciśnij enter, by przejść dalej.

Ustawianie układu klawiatury[edytuj]

Następny ekran pokaże ci kilka informacji o typach klawiatur. Po przeczytaniu i zidentyfikowaniu, jaką klawiaturę masz wciśnij enter, by przejść do następnego okna, w którym zdefiniujesz typ klawiatury.

Na kolejnym, mniejszym ekranie jest pole tekstowe, w które musisz wpisać typ swojej klawiatury. Standardowo wpisane jest "pc104". Jeśli masz klawiaturę z klawiszami "Windows" (pomiędzy CTRL i ALT) to powinieneś zaakceptować ustawienie "pc104" i nacisnąć enter. Jednakże jeśli posiadasz starszą klawiaturę bez klawiszy "Windows", to masz klawiaturę "pc101". Wpisz jej typ i naciśnij enter.

Ustawianie układu klawiatury dla XFree86[edytuj]

Podczas instalacji Debiana zdefiniowaliśmy układ klawiatury. Jest to jednak tylko dla konsoli (trybu tekstowego). Potrzebujemy także zdefiniować układ klawiatury dla XFree86. Jeśli wybrałeś standard klawiatury QWERTY podczas instalacji, większość osób na pewno tak zrobiła, zaakceptuj ustawienie standardowe "us" na tym ekranie i naciśnij enter.

Jeśli przypomniałeś sobie: użyłem układu "dvorak", to powinieneś zamienić "us" na "dvorak" przed kontynuacją.

Wybór portu myszy[edytuj]

Następnym krokiem jest ustalanie, którego portu używa twoja myszka. Oto możliwe wybory:

  /dev/psaux (mysz PS/2)
  /dev/ttys0 (mysz szeregowa na COM1)
  /dev/ttys1 (mysz szeregowa na COM2)
  /dev/ttys2 (mysz szeregowa na COM3)
  /dev/ttys3 (mysz szeregowa na COM4)
  /dev/input/mice (mysz USB)

Wybierz /dev/psaux dla myszki PS/2 lub, jeśli masz myszkę szeregową, odpowiednie urządzenie "ttys", w zależności od tego, do którego portu COM podłączona jest myszka.

Po dokonaniu wyboru naciśnij Enter.

Wybór typu myszki[edytuj]

Następny ekran ukazuje ci kilka sterowników. Proszę wybierz jeden, który najbardziej pasuje do rodzaju myszki, jaką posiadasz, a następnie wciśnij enter. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest takie proste jak się wydaje, dużo opcji na liście jest nieco ukrytych. Jeśli poprzednio wybrałeś /dev/psaux i masz myszkę bez kółek (wheel), to wybierz PS/2. W drugim przypadku, jeśli myszka ma kółko, powinieneś wybrać ImPS/2, by ono działało. Jeżeli wybrałeś jedną z szeregowych myszek (ttys), wybór powinien być bardziej oczywisty.

Czy twój monitor jest wyświetlaczem LCD?[edytuj]

Na kolejnym ekranie znajduje się pytanie, czy używasz monitora LCD. Jeśli korzystasz z laptopa lub płaskiego panelu monitora, wybierz "Yes". Pozostali wybierają "No". Po wyborze wciśnij enter.

Konfiguracja monitora[edytuj]

Pierwszy ekran tej części opisuje trzy możliwości konfiguracji monitora. Są to:

  Simple
  Medium
  Advanced

Advanced: Jeśli znalazłeś specyfikację twojego monitora, znasz częstotliwości odświeżania, wybierz ten tryb (w tym przewodniku zostanie on opisany).

Simple: Jeśli nie masz zielonego pojęcia, jakie są częstotliwości odświeżania twojego monitora lub jakie rozdzielczości obsługuje, wybierz ten tryb. Zostaniesz zapytany o fizyczny rozmiar ekranu monitora, a Debian oszacuje jego parametry. Tak, jak zostało to zaznaczone na tym ekranie, oszacowane pmetry mogą nie być najlepszymi ustawieniami twojego monitora.

Medium: Jeśli wiesz, jakie rozdzielczości obsługuje twój monitor (na przykład wiesz, że obsłuży 1024x768 przy odświeżaniu 70 Hz i jest to rozdzielczość, w jakiej chcesz pracować), wybierz z listy żądaną rozdzielczość.

Tryby Simple i Medium są dosyć łatwe do rozgryzienia, dlatego pominę je i zajmę się opcją Advanced. Jednak jeśli chcesz konfigurować w trybie Simple lub Medium, to śmiało omiń resztę tej części i przejdź do kroku "Wybieranie menedżera okien".

Jeśli znasz wartości odświeżania monitora, wybierz opcję Advanced i naciśnij enter. Zauważ jednak, że posiadane informacje muszą pasować do twojego monitora, a nie do monitora podobnego do twojego. Jeśli nie jesteś pewien, wybierz opcję Simple lub Medium.

Częstotliwość odświeżania poziomego[edytuj]

Na tym ekranie wpisz zakres częstotliwości odświeżania poziomego twojego monitora. Składa się on z dwóch liczb oddzielonych poziomą kreską (taką jak ta '-'). Podana jest wartość domyślna, ale najprawdopodobniej jest ona błędna. Usuń wartość domyślną i wpisz poprawny zakres odświeżania. Przykład: zakres odświeżenia poziomego mojego monitora wynosi 30–96, więc wpisuję to na ekranie i wciskam enter.

Częstotliwość odświeżania pionowego[edytuj]

Teraz musisz wpisać częstotliwość odświeżania pionowego dla twojego monitora. Wpisz ją i naciśnij enter. Upewnij się, że nie pomyliłeś odświeżania pionowego z poziomym. W najlepszym przypadku serwer X nie będzie działał, a w najgorszym twój monitor może ulec uszkodzeniu.

Rozdzielczość ekranu[edytuj]

Na następnym ekranie ustalasz, jakie chcesz mieć dostępne rozdzielczości ekranu. Podświetl każdą żądaną rozdzielczość i naciśnij spację, by zaznaczyć ją (lub usunąć istniejące zaznaczenie). Sugeruję używanie tylko normalnych rozdzielczości, ponieważ wiele monitorów nie obsługuje tych odbiegających od przyjętej normy. Są to:

  640x480
  800x600
  1024x768
  1280x1024
  1600x1200

Zauważ: Rozdzielczości na niektórych monitorach i kartach graficznych

Mniejsze monitory i karty graficzne z małą ilością pamięci nie obsługują wyższych rozdzielczości. Wybierz rozdzielczość, o której wiesz, że jest obsługiwana przez monitor.

Jeśli wybierzesz wiele rozdzielczości, będziesz mógł przełączać się pomiędzy nimi podczas pracy. By przełączyć się pomiędzy rozdzielczościami, po instalacji serwera X, wciśnij klawisze CTRL ALT + (+ na klawiaturze numerycznej), by zwiększyć rozdzielczość lub CTRL ALT -, by ją zmniejszyć. Naciśnij klawisz enter, by kontynuować.

Głębia koloru[edytuj]

Następnie wybierz głębię koloru, w jakiej chcesz pracować. Zależy ona od wybranej rozdzielczości oraz tego, jakie głębie koloru są obsługiwane przez kartę graficzną w danej rozdzielczości. Jeśli posiadasz całkiem dobrą kartę graficzną oraz monitor, polecam wybranie "24", ponieważ zapewni ci to wyświetlanie milionów kolorów. Jeśli twoja karta graficzna ma mało pamięci i uważasz, że nie obsłuży tak dużej głębi, wybierz "16", co da ci trochę mniej wyświetlanych kolorów, ale nadal będzie dobrze wyglądać. W przypadku konieczności wybrania wartości mniejszej od "16" namawiałbym do kupna nowej karty graficznej lub monitora.

Jeśli posiadasz kartę graficzną z 16 MB pamięci RAM i zamierzasz korzystać z rozdzielczości nie większych niż 1280x1024, możesz wybrać "24".

Dokonaj odpowiedniego wyboru i naciśnij enter.

Wybieranie menedżera okien[edytuj]

Poczekaj chwilkę, ponieważ serwer X jest w tej chwili instalowany i konfigurowany. Po skończeniu tej czynności, powinieneś powrócić do znaku zachęty roota #. Jeśli wpiszesz startx, zostanie uruchomiony serwer X, pojawi się szare tło oraz znak 'X' jako kursor myszy. Niezbyt zabawne, nie? Wciśnij CTRL ALT BACKSPACE, by wyłączyć serwer X.

Musisz jeszcze zainstalować menedżera okien. Opiszę, jak zainstalować WindowMakera, ponieważ właśnie jego używam na co dzień. Po jego zainstalowaniu zainstalujesz jeszcze program, który ułatwi ci wyszukiwanie i instalowanie pakietów Debiana. Gdy ten zostanie zainstalowany, będziesz już mógł dowolnie poszukiwać i instalować wybrane menedżery okien.

Aby zainstalować WindowMakera, wpisz apt-get install wmaker i naciśnij enter. Jeśli zostaniesz zapytany, czy chcesz kontynuować, wpisz y i naciśnij enter, by ściągnąć i zainstalować ten program.

Po zakończeniu ściągania i instalacji WindowMakera, znowu ujrzysz znak zachęty #. Wpisz startx, a gdy X się załaduje, powinieneś znaleźć się w środowisku WindowMaker.

Ponieważ nie lubię pracować w X-ach jako root, wyłączmy WindowMakera i wylogujmy się z konta roota.

By wyłączyć WindowMakera, kliknij prawym przyciskiem myszy gdziekolwiek na pulpicie, by przywołać menu Debiana. Następnie przejdź do "Window Managers" i wybierz z tego menu "Exit". Serwer X powinien się wyłączyć i znowu ujrzysz #.

Przy zachęcie # wpisz exit. Powinieneś teraz znowu pracować na koncie zwykłego użytkownika, co jest sygnalizowane przez znak zachęty $.

By przejść do X jako zwykły użytkownik, wpisz startx w lini poleceń.