Przewodnik po instalacji Debiana 3.0/Konfiguracja

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konfiguracja systemu[edytuj]

Zanim zaczniesz[edytuj]

Jak już Debian się uruchomi, pojawi się ekran "Debian System Configuration". Przeczytaj zamieszczoną na nim informację i naciśnij enter.

Konfiguracja strefy czasowej[edytuj]

Pierwszą częścią konfiguracji jest ustawienie strefy czasowej, w której system się znajduje. Powinieneś widzieć teraz ekran "Time Zone Configuration". Musisz zdecydować, czy zegar twojego komputera jest ustawiony według czasu Greenwich (Greenwich Mean Time) czy czasu lokalnego (Local Time). Większość komputerów ma ustawiony czas według czasu lokalnego, więc zaznacz "No", które jest domyślne, i naciśnij enter.

Następny ekran, również zatytułowany "Time Zone Configuration", pokazuje listę krajów lub lokalizacji. Wybierz położenie najbliższe twojemu miejscu zamieszkania i naciśnij enter. Dla przykładu, wybieram "US", ponieważ obecnie mieszkam w Stanach Zjednoczonych.

Następny ekran pokazuje listę dostępnych w danej lokalizacji stref czasowych. Wybierz tą, która odpowiada twojej strefie czasowej i naciśnij enter.

Ustawianie hasła[edytuj]

Hasła MD5 są bezpieczniejsze i pozwalają ci na użycie hasła dłuższego niż 8 znaków. Powinieneś być teraz na ekranie "Password Setup", gdzie zadecydujesz, czy chcesz używać haseł MD5. Domyślną akcją jest niewłączanie ich. Jednak jeśli nie masz żadnego powodu, by nie używać haseł MD5, radziłbym je włączyć. Wybierz "Yes" i naciśnij enter.

Następny ekran pyta się o tzw. Shadow Passwords. Chcesz ich użyć, ponieważ zwiększa to bezpieczeństwo. Zaznacz więc "Yes" i naciśnij enter.

Na kolejnym ekranie ustalasz hasło dla konta "root". Tego hasła będziesz używał, by logować się jako root w celu zmiany konfiguracji systemu. Również żeby móc ściągać i instalować pakiety, używając programu apt, musisz być zalogowany jako root. Nie chcesz, żeby ktoś inny zgadł twoje hasło, więc wpisz coś takiego jak "MyName^9". Pamiętaj, że w hasłach linuksowych, tak jak we wszystkim innym w Linuksie, rozróżniana jest wielkość liter. Dlatego "myname^9" nie zadziała, gdy będziesz próbował się logować. Wybierz sobie jakieś bezpieczne hasło i wpisz je w polu tekstowym na dole ekranu, po czym naciśnij enter. Zapamiętaj to hasło. Jeśli koniecznie musisz, to zapisz je sobie na kartce. Będzie ono potrzebne później.

Na następnym ekranie wpisujesz ponownie to samo hasło, by upewnić się, że zostało ono poprawnie wpisane. Wpisz ponownie to hasło i naciśnij enter. Jeśli jakimś sposobem pomyliłeś się podczas wpisywania któregoś z tych haseł, system zmusi cię do powtórzenia tego kroku. Dzieje się tak, by uniemożliwić pomyłkę, ponieważ wtedy nie byłbyś w stanie się zalogować. Jeśli pomyliłeś hasło w obu polach w ten sam sposób, to widać nie sprzyja ci szczęście (no, nie do końca, ale to wykracza poza ramy tego dokumentu).

Kolejny ekran zadaje ci pytanie, czy chcesz utworzyć konta zwykłego użytkownika. Ponieważ nie jest zbyt mądre ciągłe pracowanie jako root, wybierz "Yes".

Na następnym ekranie wpisz wybraną przez siebie nazwę użytkownika i naciśnij enter.

Następnie wpisz swoje imię i nazwisko i wciśnij enter.

Kolejne dwa ekrany są używane do ustalenia hasła dla twojego konta. Są one identyczne do tych użytych przy ustalaniu hasła dla konta root. Podążając za powyższymi wskazówkami, wpisz hasło użytkownika i naciśnij enter.

Zauważ: Hasło użytkownika

Nie musi ono być takie samo jak hasło roota. W zasadzie lepiej jest używać innego hasła. Wtedy jeśli ktoś zgadnie hasło twojego normalnego konta, nadal nie będzie się mógł zalogować jako root.

Usunięcie pakietów PCMCIA[edytuj]

Powinieneś znaleźć się teraz na jednym z ekranów "Debian System Configuration". Tym razem zostaniesz zapytany, czy chcesz usunąć pakiety PCMCIA. Pakiety PCMCIA są używane do obsługi urządzeń PCMCIA, takich jak karty modemów czy karty sieciowe, które są spotykane w większości laptopach. Jeśli używasz komputera biurkowego lub nie wiesz, czym są karty PCMCIA, prawdopodobnie nie potrzebujesz ich obsługi. Jeśli tak jest, wybierz "Yes" i naciśnij enter.

Konfiguracja PPP jako dostępu do Internetu[edytuj]

Przy pomocy kolejnego ekranu możesz skonfigurować dostęp do Internetu przez modem. Jeśli masz szybki dostęp do Internetu, to najprawdopodobniej możesz ominąć ten ekran. Wybierz "No" i przejdź do następnego kroku.

Jeśli jednak masz modem i używasz go do wydzwaniania się do Internetu, zaznacz "Yes" i wykonuj poszczególne kroki, by użyć twojego modemu do ściągania źródeł apt (są to miejsca, w których znajdują się pakiety Debiana). Niestety, nie posiadam modemu, więc nie mogę się tu tak rozpisywać jak w innych rozdziałach. Jest mi naprawdę przykro nie tylko dlatego, że nie mogę was przeprowadzić przez ten krok, ale też dlatego, że używacie modemów.

Konfiguracja Apt[edytuj]

Po skonfigurowaniu modemu lub jej pominięciu w przypadku łączenia się z Internetem przez kartę sieciową lub sieć lokalną, powinieneś ujrzeć ekran zatytułowany "Apt Configuration".

Jako źródła apt możesz użyć swoich płytek instalacyjnych (jeśli posiadasz wszystkie płytki Debiana), ale odradzam tę metodę, ponieważ nie masz wtedy dostępu do uaktualnień, łatek itp. Nie będziesz również w stanie uaktualnić systemu do dystrybucji testowej (co zapewne niektórzy z was uczynią, by mieć nowsze wersje pakietów).

Z tego powodu zalecam wybrać FTP lub HTTP na tym ekranie. Po dokonaniu wyboru naciśnij enter.

Kolejny ekran konfiguracji Apt zapyta cię, czy chcesz użyć źródeł apt NON-US. Wybierz "Yes", ponieważ niektóre programy nie są dostępne na amerykańskich serwerach z powodów praw eksportowych Stanów Zjednoczonych. Wybierz "Yes" i naciśnij enter.

Następnie zostaniesz zapytany, czy chcesz użyć źródeł apt zawierających oprogramowanie zawierające mniej przyjazne licencje (non-free). Tak jak jest to wytłumaczone na tym ekranie, niektóre programy nie są wolne (nie możesz posiadać, współdzielić lub modyfikować kodu źródłowego), ale współpracują z Debianem. Jeśli masz dostęp do tych programów, wybierz "Yes". Sam zawsze wybieram "Yes". Po dokonaniu wyboru wciśnij enter.

Tym razem zostaniesz zapytany o sekcję contrib. Oprogramowanie z tej sekcji jest wolne, ale do działania potrzebuje programów z sekcji non-free. Zalecam wybranie "Yes". Po wyborze wciśnij enter.

Następnie, aby wybrać najbliższy serwer zawierający pakiety Debiana, wybierz z listy kraj, w którym żyjesz, po czym wciśnij enter.

Następnie ujrzysz listę serwerów, z których powinieneś wybrać jeden. Teoretycznie nie ma znaczenia, który wybierzesz. W praktyce jednak okazuje się, że niektóre z nich nie zawsze działają. Jeśli trafisz na niedziałający serwer, będziesz mógł zmieniać wybór, aż wybrany serwer będzie działał. Pewnikiem są serwery debian.org, ale nie są tak szybkie jak inne, jednak w zamian działają nieprzerwanie. Dokonaj wyboru i naciśnij enter.

Następnie musisz zdecydować, czy chcesz mieć dostęp do źródeł apt zawierających uaktualnienia bezpieczeństwa. Wybierz "Yes" i naciśnij Enter.

Tasksel[edytuj]

Masz teraz wybór. Jedną z rzeczy, jakie najbardziej lubię w Debianie, jest to, że łatwo jest otrzymać czysty system i dopiero później go rozbudować do takiej postaci, jakiej oczekujemy. Z tego powodu nigdy nie uruchamiam Tasksela, który pozwala na zainstalowanie jedynie grup programów (i czasami tylko poszczególnych pakietów) lub zainstalowanie wszystkiego, jeśli nie wiesz, czego chcesz (lub za co dany pakiet jest odpowiedzialny). Jeśli chcesz przejść przez ten krok, zainstaluj pakiety dowolnym sposobem. Ja natomiast lubię utrzymywać moje systemy tak czyste jak to możliwe i lubię wiedzieć, że wszystko to, co jest w systemie, jest tam dlatego, że chciałem to mieć. Dlatego w tym przewodniku wybieram "No" i nie instaluję jeszcze żadnych pakietów. Wybierz "No" i naciśnij enter. Pokażę ci, jak można łatwo zainstalować dowolne programy pod koniec tego przewodnika.

Dselect[edytuj]

Kolejny ekran zapyta się ciebie, czy chcesz uruchomić Dselect do zainstalowania pakietów. Mimo że można to zrobić, nie zamierzam opisywać tego kroku w przewodniku. By utrzymać system czystym, polecam przeskoczenie tego kroku. Wybierz "No" i naciśnij enter.

Użycie apt do usunięcia pakietów PCMCIA[edytuj]

Jeśli sobie przypominasz, to jeśli nie kazałeś z jakiegoś powodu zatrzymać pakiety PCMCIA, usunęliśmy je wcześniej. Właściwie to one zostaną usunięte dopiero w tym kroku. Jeśli spojrzysz na linię poleceń na dole ekranu, zobaczysz, że są usuwane pakiety pcmcia-cs*. Na samym dole ekranu jesteśmy zapytani, czy chcemy kontynuować. Wpisz 'y' i naciśnij enter.

Jeśli wybrałeś opcję, by zainstalować pakiety przy użyciu Tasksel lub Dselect, zostaną one zainstalowane w tym kroku, dlatego może on trochę potrwać. Jeśli nie instalowałeś niczego, ten krok przejdzie bardzo szybko, ponieważ jest usuwany tylko jeden pakiet.

Nie przejmuj się kilkoma ostrzeżeniami, które się pojawią. Nie są one istotne.

Usuwanie poprzednio ściągniętych plików .deb[edytuj]

W linii poleceń zostaniesz zapytany, czy chcesz usunąć poprzednio ściągnięte pliki .deb. Nie ściągaliśmy żadnych plików, chyba że używałeś Tasksel lub Dselect, jednak i tak możesz odpowiedzieć twierdząco. Wpisz 'y' i naciśnij Enter.

Wciśnij enter ponownie, by przejść dalej.

Exim[edytuj]

Exim jest programem pocztowym tak jak Sendmail, Qmail... Kolejne zapytanie poinformuje cię, że Debian może automatycznie skonfigurować Exima za ciebie, bazując na odpowiedziach na zadawane pytania. Naciśnij dowolny klawisz, by kontynuować.

Powinieneś teraz widzieć listę pięciu różnych możliwych konfiguracji exima. Wciśnij '5', by wybrać "No Configuration" (bez konfiguracji), i naciśnij enter. Większość osób i tak tego nie potrzebuje, ale jeśli zechcesz uruchomić swój własny serwer pocztowy, to dokumentację, jak to zrobić, znajdziesz w katalogu /usr/share/doc. Póki co wybierz '5'. Jeśli chcesz używać exima, możesz go skonfigurować później.

Koniec :)[edytuj]

Ekran końcowej konfiguracji mówi ci o tym, że właśnie pomyślnie skończyłeś instalację Debiana. Naciśnij enter, by opuścić ekran konfiguracyjny i przejść do logowania. Wpisz nazwę zwykłego użytkownika (nie root) i naciśnij enter. Następnie wpisz swoje hasło i również naciśnij enter.

Przed tobą znajduje się zachęta linii poleceń. Pewnie myślisz, że Debian jest cienki, ponieważ nie ma jeszcze graficznego interfejsu. Zajmiemy się tym w następnym rozdziale.