Przewodnik po instalacji Debiana 3.0/Wprowadzenie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wprowadzenie i zdobywanie Debiana[edytuj]

Wprowadzenie[edytuj]

Ten przewodnik nie jest kompletnym opisem instalacji Debiana, ale jest dosyć obszerny i szczegółowy do bólu. Napisałem go z myślą o osobach całkowicie nowych w Linuksie i Debianie, ale już zaznajomionych z komputerami. Wierzę, że ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Debianem, zasmakują jego użyteczności.

Niektórzy narzekają, że instalator Debiana nie jest prosty, przyjazny, graficzny i tak dalej. Ten przewodnik nie zamierza rozpoczynać dyskusji na powyższe poglądy, ale skupia się na przeprowadzeniu użytkownika za rękę (jeśli zechcesz) przez proces instalacyjny.

W tym przewodniku nie będą opisywał konfiguracji myszki USB ani instalacji KDE (ten dokument i tak jest wystarczająco długi). Ten przewodnik jest też skierowany do osób mających szybki dostęp do Internetu przez kartę sieciową lub LAN. Użytkownikom modemów wskażę prawidłową drogę postępowania, ale nie będę się zagłębiał w szczegóły dotyczące modemów (głównie dlatego, że nie posiadam takiego urządzenia).

Starałem się utrzymać jednakowy styl w całym tym dokumencie, ale ponieważ jest to mój pierwszy przewodnik, miejscami odchodzę od tej reguły. W większości części, jeśli mówimy o komendach do wpisania lub wybrania z listy, umieszczałem je w cudzysłowie. Nie wpisuj znaków "" podczas pisania komend. Jeśli gdzieś postąpiłem inaczej, to przepraszam z góry.

Jeśli będziesz podążał za moimi wskazówkami, otrzymasz porządną instalację Debiana, to znaczy Debiana bez zbędnych aplikacji. Otrzymasz samego Debiana, XFree86, WindowMaker, Synaptic i Mozillę. Jednak zostaniesz też uzbrojony w wiedzę pozwalającą ci zainstalować cokolwiek zechcesz, co umożliwi ci takie dostosowanie swojego systemu, by był on taki, jak tego dokładnie chcesz.

Skoro już mamy słowo wstępne za sobą, możemy zacząć.

Jak zdobyć Debiana[edytuj]

Pierwszym krokiem do instalacji Debiana jest zdobycie jego płytek instalacyjnych. Pomimo że możesz kupić te płytki z takich miejsc jak Linux Central [1] czy Cheapbytes [2] za około $15.00 US, taniej cię wyniesie ściągnięcie płyt z Linuxiso.org i wypalenie ich, jeśli masz szybki dostęp do Internetu i nagrywarkę CD.

Linuxiso.org posiada siedem płyt CD przeznaczonych do instalacji Debiana, ale będziesz potrzebował tylko pierwszej. Jeśli możesz lub chcesz spędzić więcej czasu na ściągnięcie pełnej kolekcji płyt CD, to w porządku. Jednak ten przewodnik będzie wykorzystywał tylko pierwszą płytkę: "Debian GNU/Linux – Disk 1 Generic boot (US)".