Pszczelarstwo/Choroby/Grzyby

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.Grzybica kamienna (grzybica kropidlakowa, aspergiloza pszczół)[edytuj]

Rzadka choroba zarówno pszczół dorosłych jak i czerwiu w różnym stadium rozwojowym. Wywołują ją grzyby z rodzaju kropidlaków (Aspergillus). Najczęściej chorobę wywołuje kropidlak żółty (Aspergillus flavus), czasami również kropidlak popielaty (Aspergillus fumigatus) .

Przyczyna[edytuj]

Wczesną wiosną pszczoły zbieraczki znoszą do ula zarodniki grzyba wraz z pyłkiem. Pszczoły karmicielki i sprzątaczki rozprowadzają zarodniki w gnieździe, a przez błądzące lub rabujące pszczoły oraz oraz za pośrednictwem zabrudzonego sprzętu pasiecznego zarodniki są roznoszone po całej pasiece.

Zarodniki kropidlaka mogą wtargnąć do organizmu pszczoły przez oskórek lub przewód pokarmowy uszkadzając tkanki przewodu pokarmowego czerwiu i pszczół. Wilgotna i deszczowa pogoda sprzyja szerzeniu się choroby.

Zapobieganie[edytuj]

Zapewenienie rodzinom pszczelim dobrych warunków rozwojowych (silne i zdrowe rodziny) i utrzymywanie higieny w pasiece.

Objawy[edytuj]

Symptomy choroby są łatwo zauważalne. Porażone aspergilozą larwy zamierają. Martwy czerw twardnieje (kamienieje) i pokrywa się pleśnią koloru żółto- zielonego, szaro-zielonego lub czarnego, w zależności od gatunku grzyba. Dorosłe chore pszczoły pełzają na wylotku, błądzą na plastrach i tracą zdolność lotu,. Odwłoki martwych pszczół są twarde i rozdęte.

Zwalczanie[edytuj]

Przy niewielkim nasileniu choroby pszczoły same usuwają martwy czerw i w krótkim czasie zwalczają chorobę.

Można przesiedlić rodzinę do czystego, odkażonego ula. Silnie zainfekowane rodziny należy zlikwidować. Plastry z czerwiem porażonym grzybicą należy przetopić, a ule i sprzęt zdezynfekować 3-5 % roztworem formaliny.


Uwaga!
Wiele szczepów grzyba przenosi się również na człowieka! W przypadku stwierdzenia w pasiece choroby należy zachować szczególną higienę!