Przejdź do zawartości

Pszczelarstwo/Rośliny/Buxus

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Bukszpan
Bukszpan wieczniezielony
Systematyka wg Reveala
Rząd: bukszpanowce
Rodzina: bukszpanowate
Rodzaj: bukszpan
Nazwa systematyczna
Wikispecies
Wikispecies
Zobacz systematykę w Wikispiecies:
Buxus

Bukszpan, gryszpan (Buxus)

[edytuj]
Kwitnie Kolor
pyłku
Nektar w kwiatach Cukier w nektarze Pyłek Spadź Wyd. miodowa
bukszpan wieczniezielony
(B. sempervirens)
pocz. IV mg/
10 kwiatów[1]
% kg/ha - kg/ha[1]

Bukszpan wieczniezielony, zwyczajny (Buxus sempervirens)

[edytuj]

Bukszpan wieczniezielony jest rodzimy w Europie Środkowej, Afryce Północnej i w Azji. Osiąga wysokość kilku metrów. Ładnie się prezentuje jako roślina solitarna. Rośnie bardzo wolno, znane są kilkusetletnie okazy. Bardzo dobrze znosi cień. Liście i korę bukszpanu znajdują zastosowanie w farmacji, a drewno w stolarstwie.

Kwitnie w kwietniu. Ma bardzo drobne, żółtobiałe kwiatki, ukryte wśród liści, ale bardzo lubiane przez pszczoły.

Rozmnażanie

[edytuj]

Amatorsko można rozmnażać krzew przez obcięcie pędów i włożenie ich do ziemi (w doniczkach, skrzynkach) w nadziei, że wypuszczą korzonki. Skrzynki powinny stać w miejscu jasnym, ale nie nagrzewanym przez słońce i chronionym od mrozu. Podlewać bardzo oszczędnie, natomiast często spryskiwać wodą. Wypuszczenie korzonków może trwać nawet kilka miesięcy. Młode roślinki przesadzić do gruntu na wiosnę.

Pielęgnacja

[edytuj]

Teoretycznie można go przycinać przez cały rok, należy jednak pamiętać, że bukszpan przycięty przed przekwitnięciem będzie dla pszczół bezużyteczny! Po przekwitnięciu można go przyciąć na dowolną wysokość, nawet zaledwie 15 cm, jeżeli bukszpan ma stanowić obramowanie rabaty. W okresie między kwietniem a sierpniem zwrócić uwagę, by nie niszczyć gniazd ptaków znajdujących się w krzewie. W razie konieczności i wątpliwości przyciąć tylko wystające pędy. Cięcie późnym latem (od końca sierpnia) może spowodować, że wypuszczone jeszcze przed zimą młode pędy zmarzną na mrozie. Długo nie przycinany krzew powinno się najpierw obciąć tak, by nie ciąć w zdrewniałe części gałązek, ponieważ zdrewniałe partie rośliny trudniej puszczają pędy lub nie puszczają ich wcale. Przed zimą bukszpan należy go dobrze podlać.

Bibliografia

[edytuj]
  1. 1,0 1,1 []