Pszczelarstwo/Rośliny/Ribes

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Porzeczka
Porzeczka
Porzeczka
Systematyka wg Reveala
Rząd: skalnicowate
Rodzina: agrestowate
Rodzaj: porzeczka
Nazwa systematyczna
Wikispecies
Wikispecies
Zobacz systematykę w Wikispiecies:
Ribes

Porzeczka (Ribes)[edytuj]

Kwitnienie Kolor
pyłku
Nektar w kwiatach
mg/10 kwiatów[1]
Cukier w nektarze Pyłek
kg/ha[1]
Spadź
Wyd. miodowa
Porzeczka krwista
(R. sanguineum)
pocz. IV - V % kg/ha[1]
Porzeczka złota
(R. aureum)
pocz. IV % kg/ha[1]
Porzeczka czarna
(R. nigrum)
IV - V 9-26% 29 kg/ha[1]

Znane odmiany hodowlane to porzeczka biała, czerwona i czarna. Porzeczki lubią stanowisko słoneczne. Są to wieloletnie krzewy, a ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi jest cięcie odmładzające i pokrywanie ziemi wokół roślin mulczem, aby zapobiec jej wysychaniu. Owoce wielu gatunków porzeczki znajdują szerokie zastosowanie jako surowiec na soki i dżemy.

Porzeczki to rośliny samopylne, ale ich zapylanie przez owady znacznie zwiększa owocowanie. Przy intensywnym oblocie kwiatów porzeczek przez owady można się spodziewać wzrostu plonu o około 2–2,5 kg z krzaka. Na 1 ha plantacji powinno być ustawionych od 4 do 6 uli z dużą liczbą pszczół. Zalecane jest też tworzenie plantacji z 2-3 gatunków porzeczek.

Porzeczka krwista (Ribes sanguineum)[edytuj]

Porzeczka krwista

Kwitnie tuż po podbiale i pierwszych wierzbach w różnych odcieniach ciemnego różu i czerwieni. Kwiaty są zebrane w zwisające grona o długości ok. 8 cm. Owocem porzeczki krwistej są kwaśne i niesmaczne fioletowe jagody. Jagody niektórych odmian są żółtobiałe. Lubią stanowisko słoneczne, ale niezbyt suche. Krzewy te juz wczesnym latem tworzą pączki, które będą kwitnąc w następnym roku. Z tego powodu ciecie przeprowadzać należy tylko tuz po kwitnięciu.

Porzeczki krwiste są intensywnie odwiedzane przez pszczoły.

Porzeczka złota (Ribes aureum)[edytuj]

Pochodzi z ciepłych obszarów Ameryki Północnej, ale wytrzymuje zimniejszy klimat Europy Środkowej. Należy ją sadzić głęboko, pod ziemią tworzy rozłogi. Żółte kwiaty złotej porzeczki ładnie pachną i są chętnie odwiedzane przez pszczoły.

Czarna porzeczka (Ribes. nigrum)[edytuj]

Czarna porzeczka aby zakwitnąć potrzebuje sumy średnich dobowych temperatur (liczonych od 1 stycznia) wynoszącej ok. 330°C.

Bibliografia[edytuj]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 []