Pszczelarstwo/Rośliny/Wrzosiec

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
« Pszczelarstwo
Wrzosiec (Erica)
»
Rośliny pszczelarskie Tabela roślin pszczelarskich


Wrzosiec
2
2
Systematyka wg Reveala
Rząd: wrzosowce
Rodzina: wrzosowate
Rodzaj: wrzosiec
Nazwa systematyczna
Erica L.

Wrzosiec (Erica)[edytuj]

Kwitnienie Kolor pyłku Nektar Pyłek Spadź Wartość
Wrzosiec darlejski
I - V ciemnożółty ++ ++ +++
Wrzosiec krwisty
II - IV ciemno(brązowo)żółty ++ ++ +++
Wrzosiec popielaty
VI - VIII
Wrzosiec bagienny
VI - VIII
Wrzosiec rozpierzchły
VIII - IX
  • Wydajność miodowa:
  • wrzosiec: kg/ha plantacji
  • Koncentracja cukru w nektarze:
  • wrzosiec: %[1]
  • Zawartość nektaru w kwiatach:
  • wrzosiec: mg cukrów/ kwiatów, kg cukrów/ha
  • Wydajność pyłkowa:
  • wrzosiec: kg/ha plantacji[2]

Wrzośce zostały sprowadzone do Europy z Afryki Południowej na początku XIX w. Na świecie występuje ok. 700 gatunków wrzośców, a w Europie Środkowej zadomowiło się 5 gatunków. Poszczególne gatunki kwitną bez względu na pogodę od przedwiośnia do początków jesieni. Pączki kwiatów powstają czasem już w czerwcu i potrzebują miesięcy, by rozkwitnąć.

Wrzosiec darlejski (E. darleyensis) zakwita najwcześniej, czasami już w styczniu. Kwitnie aż do maja. Wrzosiec krwisty (zimowy) (E. carnea) kwitnie od lutego aż do późnej wiosny. Od czerwca do końca sierpnia kwitnie wrzosiec popielaty (E. cinerea) i wrzosiec bagienny (E. tetralix). Najpóźniej, dopiero w sierpniu i wrześniu, kwitnie wrzosiec rozpierzchły (E. vagans).

Wrzośce preferują lekkie, zamszone ziemie. Przed sadzeniem wrzośców glebę należy wzbogacić torfem lub igłami drzew iglastych. Jedynym gatunkiem znoszącym gleby wapniowe jest E. carnea. Przycięcie młodych wrzośców powoduje zagęstnienie krzewu. Przy przcinaniu należy unikać cięć w zdrewniałe części gałązek.

Rozmnażając wrzośce można spróbować metody polegającej na obcięciu poźnym latem ok. 4-centymetrowych czubków, usunąć dolne listki i włożyć te kawałki rośliny do ziemi w inspekcie. Ziemię pokrywamy warstwą piasku i codziennie rano i wieczorem usuwamy wodę kondensaczjną z pokrywy inspektu, aby uniknąć gnicia. Po miesiącu sadzonki puszczają korzonki. Wiosną można je przesadzić do ziemi.

Wrzosiec w pasiece[edytuj]

Wrzosiec jest krzewinka dorastającą do 30 cm. Lubi stanowisko nasłonecznione, ale nie należy dopuścić do wyschnięcia gleby. Nie ma dużych wymagań, dobrze znosi gleby wapniowe. Warto podkładać ściółkę wokół roślin. Wiosną należy krzewinki przyciąć na 1/3 wysokości, wtedy mocno się zagęszcza, i zasilić nawozem dla azalii i różaneczników. Wrzosiec nie lubi przesadzania. Można go rozmnażać przez sadzonki z kawałkiem zeszłorocznego pędu, przez odkłady lub przez kopczykowanie. Najczęściej uprawiany i odporny na mróz jest wrzosiec krwisty.

Nektar, pyłek i listki wrzośców są ważnym źródłem pokarmu dla wielu innych owadów.

Odmiany[edytuj]

E. darleyensis - wrzosiec darlejski
E. carnea - wrzosiec krwisty
E. cinerea - wrzosiec popielaty
E. tetralix - wrzosiec bagienny
E. vagans - wrzosiec rozpierzchły

Bibliografia[edytuj]

  1. []
  2. []