QCad CE - podręcznik użytkownika/Rysowanie/Obraz rastrowy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Menu: Draw>Obraz

Polecenie służy do wstawiania obrazów rastrowych do rysunku. Należy pamiętać o tym, że zapisany rysunek posiada jedynie obiekty wektorowe i ścieżkę odniesienia do wstawionego obrazu rastrowego. W związku z tym, obraz powinien znajdować się w tym samym folderze, w którym jest rysunek wektorowy dxf.

QCad CE obsługuje następujące formaty obrazów rastrowych: bmp, gif, jpg, jpeg, mng, pbm, pgm, png, ppm, xbm, xpm. Pliki w formacie png mogą być przezroczyste.

Procedura:

  1. Wybierz obraz rastrowy, który chcesz wstawić do rysunku, wskazując jego położenie w oknie dialogowym. Możesz zmienić filtr widoku, wybierając odpowiedni format pliku z rozwijanej listy. Opcja Wszystkie pliki obrazów powoduje, że wszystkie obsługiwane formaty plików będą widoczne w oknie.
  2. Na pasku opcji możesz ustalić kąt, pod jakim ma być obrócony obraz (nie zaleca się) oraz jego skalę (mnożnik). Skala 1.0 odpowiada sytuacji, gdy jeden piksel rozdzielczości obrazu rastrowego równa się 1 aktywnej jednostki rysowania.
  3. Dolny, lewy róg obrazu rastrowego jest jego punktem zaczepienia. Obraz wstawiamy do rysunku, klikając lewym przyciskiem myszy w obszarze roboczym lub wpisując współrzędne punktu wstawienia.