ReactOS/Wstęp

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Co to jest[edytuj]

ReactOS jest inicjatywą open-source mającą na celu stworzenie wysokiej jakości systemu operacyjnego kompatybilnego z aplikacjami i sterownikami przeznaczonymi dla Microsoft Windows®. Udostępniony jest na Powszechnej Licencji Publicznej (GNU/GPL).

Historia[edytuj]

ReactOS 0.2

Około roku 1996 powstał projekt FreeWin95 mający na celu stworzenie systemu zgodnego z Windows 95. Zakończył się na ciągłych dyskusjach o projektowaniu systemu. Pod koniec roku 1997 zdecydowano napisać system zgodny z Windows NT i skupić się na pisaniu kodu. Projekt ReactOS zaczął się na początku roku 1998. Początki projektu były bardzo powolne. Tylko kilku twórców wiedziało jak pisać kod źródłowy jądra. Gdy jądro było bardziej stabilne i dokończone więcej ludzi mogło się zaangażować w tworzenie.

Wersja 0.2 ReactOS została wydana w marcu 2004. Potrafiła uruchamiać proste aplikacje Win32. Zawierała notatnik, edytor rejestru, wiersz polecenia i kilka innych aplikacji oraz podstawowych gier. Była to pierwsza wersja zawierająca ReactOS Explorer.

Wersja 0.3 została wydana w czerwcu 2006. Najważniejszymi zmianami były ulepszona obsługa sieci i Plug & Play.

Obecna wersja to 0.4.12, a wersja eksperymentalna 0.4.13.

Pobieranie[edytuj]

System ReactOS można pobrać ze strony producenta. Do wyboru mamy:

  • Płytę instalacyjną - zwykła wersja ReactOS, wymaga instalacji
  • LiveCD - bez instalacji na komputerze
  • Maszyna wirtualna dla QEMU, VMware, VirutalBox

Wybieramy serwer lustrzany, który nas interesuje, następnie pobieramy wybrany obraz płyty. Po pobraniu obraz można nagrać na płytę CD bądź zamontować w maszynie wirtualnej.