Rozbudowa komputera w praktyce/Instalacja sterowników

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Windows[edytuj]

Sterowniki do systemu są bardzo ważne. Są one wczytywane do jądra systemu operacyjnego, pośredniczy między urządzeniem i uabstrakcyjnia pewne cechy urządzenia. Dlatego trzeba je zainstalować. Jak to zrobić? znajdziesz to tutaj.

  1. Jeśli masz dołączoną do komputera płytę ze sterownikami producenta (np. laptopa) włóż ją do napędu i poczekaj aż się pojawi jakiś komunikat (aż załączy się autoodtwarzanie) i postępuj ściśle ze wskazówkami kreatora.
  2. Jeśli takowej nie posiadasz, zajrzyj do drukowanej instrukcji obsługi i znajdź w nim potrzebną informację o sprzęcie który chcemy usterownić.
  3. Jeśli tej informacji nie ma albo nie posiadasz intrukcji, zainstaluj program Everest Home Edition i przejdź do konkretnego sprzętu w aplikacji.
    1. Następnie wpisz nazwę modelu w wyszukiwarce i odnajdź sterowniki - najlepiej na stronie producenta (mniejsze prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem) i je instalujemy (szczegóły w obsługa Windows)

Większość sterowników dla systemu Windows znajdziesz na stronie [1]. Jeżeli nie znajdziesz sterowników na tej stronie, poszukaj ich w Google.

We wszystkich przypadkach po instalacji sterowników uruchamiamy ponownie komputer.

Linux[edytuj]

Linux jest systemem wykrywającym automatycznie większość sprzętu. Sterowników dla Linuksa potrzebujemy tylko przy wymianie karty graficznej (ATI i nVIDIA).

Sposób instalowania sterowników do tych kart w dystrybucji Ubuntu:

W innych dystryucjach musisz niestety instalować sterowniki ręcznie. Sterowniki dla Linuksa znajdziesz na stronach: