SVG/Informacje
SVG (Scalable Vector Graphics) – skalowalna grafika wektorowa – czyli w najprostszym znaczeniu grafiki opisane wzorami matematycznymi, dzięki czemu można je przeskalować (zmienić rozmiar na większy bądź mniejszy) bez utraty jakości. Wprowadzony został przez W3C (World Wide Web Consorcium) jako rekomendacja w 2001 roku. W przeciwieństwie do języków opisu grafiki rastrowej, SVG nie opisuje wszystkich pikseli tylko kształty. Dzięki temu pliki tego formatu mają niewielkie rozmiary, a obraz z nich wygenerowany jest najwyższej jakości.
Format jest zgodny z XML, oznacza to że aby stworzyć grafikę nie potrzeba posiadać specjalnego programu (co jest olbrzymim ułatwieniem). Po poznaniu zasad i znaczników SVG, będziemy mogli stworzyć grafikę w zwykłym edytorze tekstu. Scalable Vector Graphics nie jest obecnie popularnie stosowany na potrzeby internetu, ale pierwsze oznaki wskazują, że może się to zmienić. Standardowo format ten obsługują popularne przeglądarki, takie jak Chrome, Mozilla, Opera oraz Amaya.
Pliki SVG mają wiele zalet w porównaniu do innych formatów grafik. Wielkość grafiki wektorowej może być dowolnie zmieniana poprzez proporcjonalne zwiększanie wielkości opisywanych figur, czy powierzchni, dzięki czemu łatwo zwiększyć rozdzielczość każdego, nawet najmniejszego dokumentu. Ponadto, tekst w plikach SVG może być łatwo przeszukiwany, czego nie oferują inne popularne formaty.
W chwili obecnej głównym konkurentem formatu SVG jest Flash, który jest obecnie powszechnie używany w internecie. Niestety, w porównaniu do SVG, jest on zamkniętym formatem wykorzystywanym przez Macromedia. Nie ma on też wszystkich możliwości SVG, m.in. współpracy z XSL i DOM.