Sieci P2P/Przyszłość P2P

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Przyszłość P2P[edytuj]

Przyszłość P2P można rozpatrywać na wielu płaszczyznach.

Od strony prawno-społecznej ...[edytuj]

Ponieważ P2P są coraz bardziej zdecentralizowane i kończą się łatwe cele do procesów, nawet całkowity zakaz (mniejsza już o to, kto mógłby taki zakaz wydać i pod jakim pretekstem) nie zakończyłby istnienia P2P, a pewnie nawet nie mógłby go znacząco ograniczyć. Z drugiej strony media regularnie informują o kolejnych aresztowaniach i procesach osób posiadających i udostępniających w Internecie pliki. Informacje te ujemnie wpływają na popularność tego rodzaju aktywności.

Zgodnie z teorią, że każdej akcji towarzyszy reakcja, zaobserwować można działania zmierzające do zmiany obowiązującego prawa, tak aby udostępnianie nieautoryzowanych treści nie było przestępstwem. W Szwecji zostało oficjalnie zarejestrowane ugrupowanie polityczne pod nazwą "Partia Piratów", które w swoich założeniach ma odpowiednie zapisy do szwedzkiego prawa wprowadzić. Podobne działania obserwowane są w wielu innych krajach. Ugrupowania te nierzadko oferują bezpłatną pomoc prawną osobom pozwanym o tzw. "kradzież własności intelektualnej".

Od strony technicznej ...[edytuj]

... konkurują ze sobą systemy małych hubów specjalistycznych (Direct Connect) i duże systemy rozległej sieci o zaawansowanej topologii (FastTrack). Należy się też spodziewać rozpowszechnienia szyfrowania danych i innych funkcji poprawiających prywatność. Te priorytety realizują między innymi sieci Freenet, MUTE, GNUnet, a także popularny w Japonii Winny.

Ponieważ łącza będą coraz szybsze, zmieni się charakter przesyłanych plików. Muzyka, pierwotnie jeden z głównych materiałów pobieranych za pomocą sieci P2P, już przy SDI i dobrej kompresji (np. Ogg Vorbis) może być ściągana w dobrej jakości w czasie rzeczywistym, więc przesyłanie muzyki będzie coraz mniejszym problemem. Coraz częściej przesyłane są filmy i należy oczekiwać, że ten trend utrzyma się w przyszłości. Wraz ze wzrostem zainteresowania multimediami strumieniowymi, takimi jak radio lub telewizja internetowa, nadal jednak wąskim gardłem pozostaje pasmo upload rozłośni radiowej/telewizyjnej. Większe rozgłośnie mogą sobie pozwolić na kolokacje serwerów do punktów wymiany ruchu operatorów internetowych. W przypadku mniejszych niezależnych rozgłośni z pomocą może przyjść oprogramowanie PeerCast oraz FreeCast wraz z dystrybują strumienia audio/audio-video na zasadach znanych z sieci typu BitTorrent czy eMule.

W sprawie pobierania programów komputerowych z sieci utrzymują się dwie przeciwstawne tendencje - z jednej strony łącza są coraz lepsze, z drugiej jednak programy coraz bardziej się rozrastają. Dystrybucje systemów operacyjnych, które kiedyś mieściły się na kilku płytach CD, dziś wymagają tylu płyt DVD. Można też oczekiwać innych zastosowań systemu P2P - np. mirroring plików o dużych rozmiarach, takich jak obrazy płyt CD/DVD. Prowadzenie osobistej strony internetowej rozpowszechnianej za pomocą takiego systemu jest możliwe w sieci Freenet, jednak jest to funkcjonalność prawie nie używana.

Od strony funkcjonalności ...[edytuj]

... obserwując sukces rozwiązań typu Wiki niewykluczone, że w najbliższym czasie będziemy świadkami kolejnej rewolucji. Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej oraz optymalizacją używanego oprogramowania możemy się spodziewać, że wiele z zasobów obliczeniowych naszego komputera przez większość czasu jego użytkowania będzie niewykorzystana. Jeżeli dołączyć do tego coraz większe przepustowości łączy LAN oraz dostępu do sieci Internet, być może dużą popularność zdobędą także sieci nastawione na współdzielenie mocy obliczeniowej (takie jak GPU), którą każdy z użytkowników może wykorzystać do własnych celów obliczeniowych w momencie, w którym zapotrzebowanie na moc obliczeniową przekracza możliwości posiadanego sprzętu. Osobiście chętnie zaoferowałbym moc obliczeniową mojego komputera w momencie, gdy słucham muzyki, przeglądam strony WWW lub piszę coś na Wiki, wiedząc, że w momencie, gdy będę chciał przekompresować ulubiony film DVD do formatu XviD lub x264, będę dysponował mocą 100-krotnie przewyższającą możliwości mojego komputera. Pozwoli mi to wykonać kompresję w ciągu kilku minut zamiast kilkudziesięciu godzin.

Oczywiście warunkiem koniecznym sukcesu tego rodzaju projektu jest uniemożliwienie nadmiernego wykorzystania sieci bez ofiarowania w zamian odpowiedniej ilości swoich zasobów (analogicznie do niskiego ratio dla użytkowników sieci BitTorrent). Problem ten został rozwiązany w przypadku sieci http://www.cpushare.com/ na zasadzie żetonów. W skrócie rzecz ujmując: jeżeli ofiarujemy sieci czas naszego procesora otrzymujemy wirtualne żetony, które możemy wykorzystać później w momencie, gdy sami będziemy potrzebowali znacznej mocy obliczeniowej.

Ze względu na postępującą wielość i różnorodność sieci P2P, aplikacji-klientów tychże sieci, można spodziewać się rozwoju klientów korzystających z zasobów wielu sieci jednocześnie. Z podobną sytuacją mamy już doczynienia w przypadku klienta Shareaza.

Obserwując sukces komunikatora internetowego Skype można spodziewać się także wzrostu popularności komunikatorów korzystających z technologii P2P w celu prowadzenia rozmów głosowych oraz wideo-rozmów. Obiecującym zwiastunem tej technologii w powszechnym użyciu jest Jabbin - otwarte oprogramowanie korzystające z protokołu Jingle opracowanego dla komunikatora Google Talk.