Przejdź do zawartości

Silniki tłokowe o spalaniu wewnętrznym/Podział silników ze względu na układ cylindrów/Przeciwsobny

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Silnik tego typu charakteryzuje się dwoma rzędami cylindrów znajdującymi się na jednej płaszczyźnie. Pomiędzy nimi znajduje się jeden wał korbowy. By można mówić o silniku przeciwsobnym, wykorbienia przeciwległych cylindrów muszą być przestawione, względem siebie, o 180 stopni. W każdej chwili przeciwległe tłoki mają przeciwne zwroty. Gwarantuje to dobre wyrównoważenie jednostki i brak konieczności stosowania jakichkolwiek przeciwwag.

Idealnym, pod względem wyrównoważenia, jest silnik sześciocylindrowy. Dodatkowo kadłub i wał o małej długości charakteryzuje się wysoką sztywnością. Silniki tego typu pracują najczęściej w pozycji poziomej, wpływając w ten sposób na obniżenie środka ciężkości pojazdu.

Niestety silnik tego typu posiada kilka wad, skutecznie hamujących jego szersze rozpowszechnienie:

  • Dużą szerokość jednostki, która utrudnia montaż silnika wzdłużnie, pomiędzy kołami samochodu.
  • Podobnie, jak w przypadku silnika widlastego, konieczność stosowanie dwóch głowic i podwojenia napędu rozrządu.
  • Konieczność stosowania tzw. suchej miski olejowej, uwarunkowana pochylaniem się lustra oleju, podczas pokonywania zakrętów.

Rzadko spotykanym, ale ciekawym rozwiązaniem jest silnik dwusuwowym z wstępnym sprężaniem w skrzyni korbowej, pracujący w układzie bokser. Na każde dwa przeciwległe cylindry przypada jedna wspólna skrzynia korbowa. W efekcie stosunek objętości skrzyni korbowej do objętości skokowej jest tu lepszy niż w przypadku silników rzędowych. Powoduje to skuteczniejsze napełnianie cylindrów. Zapłon następuje jednocześnie w przeciwległych cylindrach.