Silniki tłokowe o spalaniu wewnętrznym/Podział silników ze względu na układ cylindrów/Przeciwsobny

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Silnik tego typu charakteryzuje się dwoma rzędami cylindrów znajdującymi się na jednej płaszczyźnie. Pomiędzy nimi znajduje się jeden wał korbowy. By można mówić o silniku przeciwsobnym, wykorbienia przeciwległych cylindrów muszą być przestawione, względem siebie, o 180 stopni. W każdej chwili przeciwległe tłoki mają przeciwne zwroty. Gwarantuje to dobre wyrównoważenie jednostki i brak konieczności stosowania jakichkolwiek przeciwwag.

Boxer engine diagram.jpg

Idealnym, pod względem wyrównoważenia, jest silnik sześciocylindrowy. Dodatkowo kadłub i wał o małej długości charakteryzuje się wysoką sztywnością. Silniki tego typu pracują najczęściej w pozycji poziomej, wpływając w ten sposób na obniżenie środka ciężkości pojazdu.

Niestety silnik tego typu posiada kilka wad, skutecznie hamujących jego szersze rozpowszechnienie:

  • Dużą szerokość jednostki, która utrudnia montaż silnika wzdłużnie, pomiędzy kołami samochodu.
  • Podobnie, jak w przypadku silnika widlastego, konieczność stosowanie dwóch głowic i podwojenia napędu rozrządu.
  • Konieczność stosowania tzw. suchej miski olejowej, uwarunkowana pochylaniem się lustra oleju, podczas pokonywania zakrętów.

Rzadko spotykanym, ale ciekawym rozwiązaniem jest silnik dwusuwowym z wstępnym sprężaniem w skrzyni korbowej, pracujący w układzie bokser. Na każde dwa przeciwległe cylindry przypada jedna wspólna skrzynia korbowa. W efekcie stosunek objętości skrzyni korbowej do objętości skokowej jest tu lepszy niż w przypadku silników rzędowych. Powoduje to skuteczniejsze napełnianie cylindrów. Zapłon następuje jednocześnie w przeciwległych cylindrach.