Silniki tłokowe o spalaniu wewnętrznym/Podział silników ze względu na układ cylindrów/Widlasto-rzędowy
Mianem silników widlasto-rzędowych zwykło się określać silniki widlaste o małym kącie rozwidlenia. Wynosi on, w zależności od konstrukcji, od 10,6 do 22 stopni. Cechą charakterystyczną silników widlasto-rzędowych (VR) jest obecność tylko jednej głowicy.
Jednym z przykładów takiego silnika jest VR6 wytwórni Volkswagen. Łączy on zalety silnika widlastego i rzędowego, dzięki małej długości i znacznej sztywności kadłuba. Dodatkową zaletą jest zastosowanie głowicy o asymetrycznym przepływie gazów, posiadającej tylko dwa wałki rozrządu, wraz z odpowiednimi dźwigienkami, do napędu 24 zaworów. Asymetryczny przepływ gazów oznacza konieczność montowania kolektora dolotowego z jednej strony głowicy, a wylotowego z drugiej. Jest to dodatkowa korzyść w stosunku do tradycyjnego silnika widlastego, który wymaga osobnych kolektorów wylotowych dla każdego rzędu cylindrów.
Mały kąt rozwidlenia ma swoje odbicie w wyrównoważeniu jednostki, silnik VR6 zachowuje się niemalże jak sześciocylindrowy silnik rzędowy, jest prawie w pełni wyrównoważony.