Sony Vegas/Przygotowania
Jaki komputer do edycji wideo?
[edytuj]Wbrew pozorom, nie każdy komputer będzie w stanie obsłużyć ten zaawansowany program. W tego typu programach najważniejszy jest tylko moc procesora - optymalne jest 2-3 GHz, ale oczywiście im więcej, tym lepiej (zwłaszcza podczas renderowania). Pamięć RAM nie gra zbyt dużej roli, autor książki wypróbował kombinacje 512, 768 MB i działał w miarę płynnie.
Wszystko to oczywiście jest przy pierwszoplanowej pracy, czyli kiedy nie używa się innych programów. Jeżeli chcemy korzystać z innych aplikacji poza programem, będziemy musieli mieć o wiele mocniejszy sprzęt. Dlatego, jeśli takiego nie mamy, zalecane jest by podczas edycji wideo zająć się tylko edytorem - wszelkie niepotrzebne programy, usługi i przy okazji rozpraszające uwagę aplikacje wyłączamy.
Gdy już skończymy projekt i pragniemy go zapisać, podczas renderu zostawiamy komputer w spokoju - podczas takiej pracy nasza jednostka może się zawiesić, a w konsekwencji utracimy to, co już zmontowaliśmy (o ile tego nie zapisaliśmy wcześniej w postaci pliku projektu). Domyślnie jednak program ma opcję autozapisu i w razie nagłej utraty danych część z nich może sią odzyskać przy ponownym włączaniu programu.
Z kamery do komputera
[edytuj]Bez surowych plików, nie zrobimy filmu - najwyżej będziemy mogli zrobić pokaz slajdów z napisami (ale nie o to nam chodzi, prawda?). Dlatego, by zacząć potrzebne są nam jakieś pliki. Mogą to być nasze własne, z własnego archiwum lub nagrane specjalną na tą okazję (np. nagrania z pulpitu) lub udostępniane na wolnej licencji (Flickir, Wikimedia Commons)
W przypadku tego drugiego nie ma problemów - wystarczy ściągnąć. Co jednak z tymi plikami, które mamy zapisane w komórce, aparacie, kamerze czy innym przenośnym urządzeniu i chcemy je przenieść do komputera? Wystarczy kabel do aparatu i komputera, zazwyczaj dostępnego w komplecie. W przypadku komórek, potrzebna jest Irda lub Bluetooth.