Statyka budowli/Podstawy/Podpory i reakcje podporowe

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stopień swobody jest to możliwość wykonania ruchu niezależnego od innych ruchów. Swobodne ciało doskonale sztywne (mogące się dowolnie poruszać) na płaszczyźnie ma trzy stopnie swobody: możliwość przesunięć w kierunku osi x i y oraz obrotu w płaszczyźnie Oxy, w przestrzeni - sześć. Ruch ciała w przestrzeni ograniczają więzy: wewnętrzne - krępujące ruch punktów wewnątrz ciała, oraz zewnętrzne - krępujące względem układu odniesienia, czyli podpory.

Rodzaje podpór[edytuj]

Schemat utwierdzenia
  • Utwierdzenie - odbiera 3 stopnie swobody - nie jest możliwy zarówno obrót końca względem podłoża, jak i przesunięcie w płaszczyznach pionowej i poziomej. Na przykład pręt wmurowany w sztywną ścianę.
  • Podpora przegubowa nieprzesuwna - odbiera 2 stopnie swobody - uniemożliwia przesuw, ale pozwala na obrót pręta. Na schematycznych rysunkach oznaczana jest jako trójkąt, którego górny wierzchołek łączy się z punktem podparcia, często zaznaczana jest również jako przegub między podłożem a konstrukcją.
  • Podpora przegubowa przesuwna - odbiera jeden stopień swobody - umożliwia przesuw w jednej płaszczyźnie oraz obrót - np przegub na wózku. Oznaczane są jako trójkąty, z dodatkową linią równoległą do podstawy gdzie podstawa trójkąta jest równoległa do kierunku możliwego przesuwu.
  • Utwierdzenie ślizgowe - odbiera dwa stopnie swobody - możliwy jest przesuw w jednej płaszczyźnie, nie jest możliwy obrót. Oznaczana jako dwie równoległe linie na kierunku możliwego przesuwu

Reakcje podporowe[edytuj]

W zależności od ilości więzów w miejscu podparcia występują siły bierne - reakcje.

  • Utwierdzenie - występują 3 reakcje - moment podporowy, oraz siła R o nieznanym kierunku - można ją rozłożyć na dwie prostopadłe siły
  • Podpora przegubowa nieprzesuwna - siła R o nieznanym kierunku
  • Podpora przegubowa przesuwna - siła R o kierunku prostopadłym do płaszczyzny przesuwu
  • Łyżwa - moment podporowy, oraz siła R o kierunku prostopadłym do płaszczyzny przesuwu

Podpory sprężyste[edytuj]