Steganografia cyfrowa/Stegoanaliza

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Najłatwiejszym sposobem na rozpoznanie czy grafika nie jest podejrzana to porównanie jej z oryginałem. Nie jest to trudne, dzięki wyszukiwanie obrazem Google możemy się o tym przekonać sprawdzając rozpoznanie przeróbki. Następnie możemy oba zdjęcia porównać używając narzędzia compare (dostępnego w pakiecie imagemagick - efekt w dziale galerii.

Dla komputera różnice widać jak na dłoni, choć narzędzia starają się by być niedostrzegalne przez ludzkie oko.

Okej, wiemy już że zdjęcie może potencjalnie posiadać ukryte informacje, teraz żeby informację wydobyć musimy poznać sposób jej zapisania.

under construcion

Dalsze komplikacje[edytuj]

Wykrywanie prawdopodobnego ładunku steganograficznego jest często tylko częścią problemu, ponieważ ładunek może być najpierw zaszyfrowany. Szyfrowanie ładunku nie zawsze odbywa się wyłącznie w celu utrudnienia odzyskiwania ładunku. Większość silnych szyfrów ma pożądaną właściwość polegającą na tym, że ładunek wydaje się nierozróżnialny od szumu rozproszonego równomiernie, co może wyjątkowo utrudniać stegoanalizę.


Galeria[edytuj]

Dla przykładu użyłem grafiki impresjonistycznej, plik który został w nim schowany to lorem ipsum. W ostatnim przykładzie (outguess) mieścił na tyle mało informacji że z konieczności wstawiłem tylko jedno zdanie z lorem ipsum.

Poniżej na czerwono zostały wyświetlone fragmenty obrazu które się zmieniły w stosunku do oryginału:

Technika LSB ([StegoShare):

Techinka grafów (steghide)

Outgusses: