Tatry/O podręczniku

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.


Kilka słów wstępu[edytuj]

Idea utworzenia przewodnika po Tatrach i udostępnienia go w sieci narodziła się 27. sierpnia 2006 roku. Będąc świadomym, że mój pomysł nie jest odosobniony postanowiłem wyróżnić go poprzez nadanie mu otwartego charakteru. Dzięki zamieszczeniu szkieletu przewodnika na Wikibooks, projekt może zostać wzbogacony o wiedzę i doświadczenie każdego użytkownika, który, podobnie jak ja, traktuje Tatry jak swój drugi dom. Umożliwi to zwiększenie obiektywizmu poszczególnych elementów książki oraz utworzenie wiarygodnej pozycji, która opisze najwyższe góry Polski w sposób profesjonalny i wyczerpujący.

Panorama Tatr: od lewej - Gerlach, Batyżowiecki, Kaczy, Kończysta, Ganek, Wysoka, Rysy

Cele[edytuj]

Rozpoczynając tworzenie niniejszego podręcznika, postawiłem sobie i jego współautorom trzy zasadnicze cele.

Po pierwsze, Przewodnik powinien zachęcić czytelnika do odwiedzenia Tatr poprzez ukazanie mu piękna tatrzańskiego krajobrazu oraz zaproponowanie tras wycieczek.

Po drugie, Przewodnik powinien wyczulić czytelnika na niebezpieczeństwa, które czyhają na nierozsądnych turystów. Strony tej książki winny wytłumaczyć, jak należy się przygotować do wyjścia w góry i jak zachowywać się na szlaku, aby uniknąć zagrożenia.

Po trzecie, Przewodnik powinien nauczyć czytelnika szacunku dla tatrzańskiej przyrody i zasad tradycyjnej etykiety obowiązującej na szlakach i w schroniskach.

Podsumowując, książka ta została stworzona w celu kształcenia rozsądnych, kulturalnych i wyczulonych na niebezpieczeństwa turystów, którzy będą traktować Tatry z należnym im szacunkiem.

Zaproszenie do współpracy[edytuj]

Stworzenie wiarygodnej i profesjonalnej pozycji opisującej najwyższe polskie góry wymagać będzie zebrania wiedzy i doświadczenia wielu ludzi. Niezależnie od tego, czy Tatry są dla Ciebie drugim domem, czy też spędziłeś w nich jeden bądź dwa weekendy, nalegam, abyś został współautorem niniejszej książki.

Każdy patrzy na góry pod trochę innym kątem. Każdy dostrzega w nich co innego. Nie wahaj się i podziel się z nami swoim doświadczeniem. Jeśli znajdziesz jakąkolwiek lukę, którą jesteś w stanie zapełnić, kliknij po prostu zakładkę "Edytuj" na górze strony. Nie musisz się rejestrować, nie musisz podawać żadnych danych personalnych. Będziemy wdzięczni za każdy, choćby najmniejszy wkład w tworzenie Podręcznika.

Zanim rozpoczniesz edycję zapoznaj się z poradami dla autorów.

Autorzy[edytuj]

Dotychczas znaczący wkład w rozwój Przewodnika wnieśli wymienieni poniżej użytkownicy.

Kolejność alfabetyczna.

Źródła[edytuj]

Dotychczas pusto, wkrótce z pewnością coś się tu pojawi.