Przejdź do zawartości

Tatry/Szczyty/Trzydniowiański Wierch

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< Tatry‎ | Szczyty
Trzydniowiański Wierch
Wysokość 1758 m n.p.m.
Szerokość geograficzna 49°13' 10'' N
Długość geograficzna 19°48' 12'' E
Znajdź na mapie
Położenie Polska

Podstawowe informacje[edytuj]

Trzydniowiański Wierch jest zbudowanym ze skał metamorficznych szczytem położonym w Tatrach Zachodnich, na południowy wschód od Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Jego masyw oddziela Dolinę Chochołowską na zachodzie od leżącej na wschodzie Doliny Starorobociańskiej. Na jego południowym wschodzie znajduje się natomiast Dolina Jarząbcza. Północne stoki Trzydniowiańskiego Wierchu schodzą w dół Krowim Żlebem i Doliną Trzydniowiańską aż do Doliny Chochołowskiej. Na południe odchodzi zaś grań prowadząca do Kończystego Wierchu. Kilkaset metrów na północ od Trzydniowiańskiego Wierchu znajduje się nienazwany szczyt o wysokości 1762 m n.p.m.

Na wierzchołku Trzydniowiańskiego Wierchu nie musimy obawiać się żadnych niebezpieczeństw w postaci przepaści lub osuwisk. Kopiasty szczyt znajduje się niewiele powyżej kosodrzewiny i jest pokryty trawą. Roztacza się z niego wspaniały widok na Tatry Zachodnie. Na wschodzie ujrzymy Bobrowca, Grzesia, Rakoń i Wołowca, na południu Jarząbczy, Kończysty i Starorobociański Wierch, na zachodzie natomiast Ornak, Iwaniacką Przełęcz i Kominiarski Wierch. Przy dobrej widoczności za Iwaniacką Przełęczą jesteśmy w stanie dostrzec masyw Czerwonych Wierchów.

Turystyka[edytuj]

Trzydniowiański Wierch jest dobrym celem na pierwszy dzień w Tatrach Zachodnich. Wejście nań nie powinno stanowić kłopotu i jest bezpieczne, pod warunkiem posiadania odpowiedniego obuwia chroniącego staw skokowy. Trzydniowiański można również wybrać jako pierwszy punkt dłuższej trasy. Przejście z jego szczytu na Kończysty Wierch, z którego wzdłuż granicy odchodzą dwa szlaki, zajmuje niecałą godzinę.

Trzydniowiański Wierch można zdobyć następującymi szlakami:

Zdjęcia szczytu[edytuj]