Przejdź do zawartości

Tatry/Szlaki/Żółte/Schronisko na Hali Ornak - Iwaniacka Przełęcz - Dolina Chochołowska

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< Tatry‎ | Szlaki
Szlak żółty
Początek Schronisko na Hali Ornak
Przez Iwaniacka Przełęcz, Dolina Iwaniacka
Koniec Dolina Chochołowska
Czas wejścia 2:25
Czas zejścia 2:20
Różnica wysokości początku i końca 40m
Maksymalna różnica wysokości 400m
Punkty GOT 12 12
Kraj Polska

Podstawowe informacje[edytuj]

Szlak jest popularnym połączeniem dwóch dużych schronisk Tatr Zachodnich - Schronisko na Hali Ornak i Schroniska na Polanie Chochołowskiej oraz dolin w których się znajdują, dlatego panuje na nim spory tłok - zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jego położenie w mniej popularnej części Tatr (prawdziwy ścisk poznamy dopiero w Tatrach Wysokich).

Nie występują na nim żadne trudności, choć ułożone z kamiennych schodków podejścia na przełęcz z obu stron są strome, monotonne ze względu na brak jakichkolwiek widoków i męczące. Praktycznie cały szlak biegnie w lesie, jedynie sama Iwaniacka Przełęcz to trawiasta polanka, często stająca się miejscem odpoczynku czy wręcz pikników. Rozciągają się stamtąd widoki na trawiasty, lecz upstrzony skałami Kominiarski Wierch oraz na Dolinę Tomanową i zachodnie partie Czerwonych Wierchów (w oddali widać nawet grań Tatr Wysokich). Na Iwaniackiej Przełęczy rozpoczyna się szlak zielony wiodący na Ornak, Siwą Przełęcz i Liliowy Karb w słowacką już Dolinę Račkową.

Aby pokonać trasę nie potrzebny jest żaden sprzęt, powinno nam się to udać bez problemu nawet w adidasach (a nie porządnych butach turystycznych) ale - bądźmy rozsądni! Nie nadają się na nią cienkie sandałki ani japonki - a pań w takowych nie brakuje. Po co narażać się na skręcenie kostki? Nie jest też dobrym pomysłem wyprawa na Iwaniacką przełęcz z dzieckiem w wózku (faktyczna sytuacja), bo nierozsądni rodzice i tak będą musieli go nieść przez 90% trasy.

Szczegóły trasy[edytuj]

0:05 - Przecinamy Pyszniański Potok - początek podejścia

0:25 - Przecinamy Iwanowski Potok - teraz podejście staje się coraz ostrzejsze

1:15 - Osiągamy Iwaniacką Przełęcz

1:40 - Dochodzimy do Iwaniackiego Potoku. Będziemy go kilkakrotnie przecinać.

2:10 - Z lewej przychodzi czarny szlak z Siwej Przełęczy.

2:25 - Docieramy do dna Doliny Chochołowskiej na wysokości jej przełomu.

Zdjęcia ze szlaku[edytuj]