Tatry/Szlaki/Zielone/Czarny Staw Gąsienicowy - Karb

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< Tatry‎ | Szlaki
Szlak zielony
Początek Czarny Staw Gąsienicowy
Koniec Przełęcz Karb
Czas wejścia 0:40
Czas zejścia 0:30
Różnica wysokości początku i końca 230 m
Kraj Polska

Podstawowe informacje[edytuj]

UWAGA! Artykuł zawiera informacje nieaktualne. Szlak ten został włączony do szlaku czarnego prowadzącego na szczyt Kościelca jako jego przedłużenie do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Źródło: [1].

Szlak ten stanowi część podejścia z "Murowańca" na przełęcz Karb, z której prowadzi jedyna turystyczna trasa na Kościelec (szlak czarny). Z przełęczy szlakiem niebieskim można też zejść do Zielonej Doliny Gąsienicowej.

Pierwsza, trzydziestominutowa część szlaku to mozolne, acz ciekawe widokowo podejście po kamiennych schodkach na grań Małego Kościelca. Nie nastręcza ono żadnych trudności technicznych, ekspozycja jest niewielka. Ostatnie kilka minut szlak wiedzie granią Małego Kościelca. Tu fragmentami droga prowadzi po skałach, może zajść potrzeba kilkakrotnego podparcia się ręką, trudności są niewielkie. Ekspozycja staje się jednak znacząca - lęk wysokości mogą powodować strome stoki po obu stronach szlaku, otwierające nam widok na obie części Doliny Gąsienicowej. Zapierający dech w piersiach jest widok masywu Kościelca wyrastającego przed nami po wejściu na grań i zbliżającego się z każdym stawianym na niej krokiem.

Zdjęcia ze szlaku[edytuj]