Przejdź do zawartości

Terapia zajęciowa/Pracownia kulinarna – gospodarstwa domowego

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Pracownia kulinarna – gospodarstwa domowego

Zakres: Postępowanie wspierająco – aktywizujące

Formy, metody pracy: Praca indywidualna i grupowa (w małych grupach), metody praktyczne –ćwiczebne, realizacji zadań; metody problemowe – klasyczna, przypadków, sytuacyjna, burza mózgów; metody asymilacji wiedzy – pogadanka, praca z książkami i czasopismami kulinarnymi.

Termin realizacji: Zajęcia prowadzone codziennie, grupy 8-12 osobowe lub inny układ wynikający z planu zajęć z uwzględnieniem oczekiwań uczestników i potrzeb np. przygotowanie poczęstunku na spotkanie wigilijne, urodzinowe, imprezy integracyjne i okolicznościowe.

Odpowiedzialny: terapeuta zajęciowy

Przyrządzanie i spożycie posiłku to nie tylko zaspokojenie głodu, jednej z podstawowych potrzeb biologicznych człowieka. To również możliwość wyzwolenia kreatywności osoby. Uczestnicy biorący udział w zajęciach w pracowni kulinarnej i gospodarstwa domowego, uczą się zasad zachowania w różnych sytuacjach życiowych nie koniecznie związanych ze sferą zaspokojenia podstawowych potrzeb człowieka. Samodzielnie wykonana praca uwieńczona efektem pozytywnie wpływa na samopoczucie uczestnika i podnosi poczucie własnej wartości.

Cel główny: rozwijanie zaradności życiowej, zwiększenie samodzielności mieszkańców Domu Pomocy.

Cele szczegółowe: 1. Wdrażanie zasad higieny osobistej poprzez wyrobienie nawyku częstego mycia rąk (przed przystąpieniem do pracy, w trakcie wykonywania czynności w pracowni, a co najważniejsze po wyjściu z toalety). 2. Wyrabianie nawyku zakładania odzieży ochronnej (tj. fartucha), a także zwrócenie uwagi na estetykę i czystość odzieży własnej. 3. Dbanie o czystość i porządek w pracowni, jadalni oraz zapoznanie z asortymentem i zasadami stosowania środków czystości. 4. Utrzymanie w czystości naczyń i urządzeń znajdujących się w pracowni . 5. Wzrost wiedzy na temat planowania posiłków, układania jadłospisów, planowania zakupów i wydatków – treningi budżetowe 6. Wzrost wiedzy nt. prawidłowego przechowywania żywności, wyrabianie nawyku sprawdzania terminów przydatności do spożycia produktów i gotowych wyrobów. 7. Nabywanie/zwiększenie umiejętności korzystania z przepisów kulinarnych. 8. Nabycie/zwiększenie wiedzy nt. zasad racjonalnego (zdrowego) odżywiania się. 9. Nabycie/wzrost umiejętności wykonywania wstępnej obróbki produktów tj. mycie i obieranie jarzyn, owoców. 10. Nabycie/wzrost umiejętności samodzielnego przyrządzania potraw obiadowych (pierwsze 11. danie np. zupa pomidorowa, II danie np. medalion, ziemniaki i surówka), desery, i inne na potrzebę uczestników. 12. Nabycie/wzrost umiejętności w zakresie technik i organizacji pracy przy wypieku ciast. 13. Nabycie/wzrost wiedzy i umiejętności w zakresie estetycznego nakrywania do stołu, dekoracji potraw oraz zasad zachowania się przy stole podczas spożywania posiłków. 14. Nabycie/wzrost umiejętności przygotowywania posiłków na specjalne okazje (wigilia, imieniny i urodziny mieszkańców i inne imprezy okolicznościowe). 15. Nabycie i rozwijanie umiejętności posługiwania się sprzętem AGD: kuchenka, piekarnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa, ekspres do kawy, blender , robot kuchenny, sokowirówka, opiekacz, pralka automat. żelazko itp. 16. Rozwijanie umiejętności wzajemnej współpracy i wzajemnej pomocy. 17. Podniesienie poczucia własnej wartości. Wyposażenie: Pracownia kulinarna wyposażona jest w niezbędny sprzęt AGD taki jak: kuchenka gazowa z elektrycznym piekarnikiem, robot kuchenny, opiekacz, ekspres do kawy, mikser, kuchenka, mikrofalowa, sokowirówkę, naczynia stołowe, obrusy, serwety i wiele innych urządzeń potrzebnych do przeprowadzenia zróżnicowanych zajęć kulinarnych i pochodnych, korelujących działaniami terapeutycznymi.

W ramach zajęć pracowni kulinarnej, zgodnie z planem tygodniowym realizowany jest: - elementy treningu funkcjonowania w codziennym życiu: trening kulinarny, trening budżetowy, trening higieny - czystości.