Terapia zajęciowa/Strach ma wielkie oczy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Temat: Strach ma wielkie oczy

Złożoność: scenariusz wieloelementowy

Klasyfikacja:

  • rodzaj: arteterapia
    • metoda: muzykoterapia
      • technika: wspólne śpiewanie
  • rodzaj: socjoterapia
    • metoda: trening umiejętności społecznych
      • technika: autoprezentacja
  • rodzaj: socjoterapia
    • metoda: terapia ruchem
      • technika: gry i zabawy ruchowe
  • rodzaj: socjoterapia
    • metoda:
      • technika: rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie ilustracji
  • rodzaj: arteterapia
    • metoda: teatroterapia
      • technika: odgrywanie ról
  • rodzaj: arteterapia
    • metoda: kolaż
      • technika:
  • rodzaj: socjoterapia
    • metoda: terapia ruchem
      • technika: gry i zabawy ruchowe

Uczestnicy: dzieci

Czas trwania: 90 minut (5+75+10)

Etap procesu:

Cel ogólny: usprawnienie fizyczno-psychiczno-społeczne

Cele szczegółowe:

  1. kształtowanie cierpliwości
  2. kształtowanie współpracy w grupie
  3. przezwyciężanie nieśmiałości
  4. rozwijanie umiejętności komunikacji interpersonalnej
  5. nabycie umiejętności nazywania uczuć
  6. nabycie umiejętności wyrażania uczuć
  7. ćwiczenie rozpoznawania emocji
  8. ćwiczenie radzenia sobie z emocjami
  9. ćwiczenie zdolności do pomagania innym
  10. nabycie umiejętności autoprezentacji
  11. nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem
  12. nabycie umiejętności tremą
  13. zaspokojenie potrzeby przynależności
  14. zaspokojenie potrzeby samorealizacji
  15. poprawa samopoczucia

Forma: grupowe

Pomoce dydaktyczne:

  1. nagranie melodii "Panie Janie"
  2. pluszowa maskotka
  3. fotografie prezentujące różne emocje
  4. materiały plastyczne (kartki A4, klej, nożyczki, wstążki, bibuła, sznurki, butelki, itp.)

BHP: oświetlenie ogólne i stanowiskowe, wentylacja, możliwość odstawienia stołów aby usiąść w kole; dezynfekcja rąk i przedmiotów, droga ewakuacyjna, odstęp między uczestnikami, apteczka, ostre przedmioty, klej jako substancja niebezpieczna

Przebieg zajęć[edytuj]

Część wstępna[edytuj]

czas [min] czynności terapeuty czynności uczestników
5
  1. wita uczestników
  2. przedstawia się
  3. przedstawia cel spotkania
  4. przedstawia zasady współpracy
  5. odpowiada na pytania dotyczące zajęć
  1. witają terapeutę
  2. przedstawiają się imieniem
  3. słuchają celów
  4. słuchają zasad
  5. zadają pytania dotyczące zajęć

Część zasadnicza[edytuj]

czas [min] czynności terapeuty czynności uczestników
75
  1. prowadzi wspólne wykonanie utworu „Panie Janie
  2. wyjaśnia zasady ćwiczenia Nieskończone zdanie - strach; zachęca uczestników do szczerości
  3. ustawia uczestników w kręgu i wyjaśnia zasady ćwiczenia
  4. pyta uczestników "Jak czulibyście się na miejscu z pluszowej maskotki w tym ćwiczeniu?
  5. rozkłada fotografie prezentujące różne emocje; prosi uczestników "Wybierzcie te ilustracje które przedstawiają strach."
  6. wyjaśnia zasady ćwiczenia Wystraszony kotek; pomaga dobrać się w pary
  7. rozdaje materiały plastyczne; prosi uczestników o zilustrowanie strachu
  8. wyjaśnia zasady ćwiczenia; rozdaje piórka; odtwarza muzykę
  1. wspólnie wykonują utwór „Panie Janie” przed każdym powtórzeniem mówiąc "dzień dobry <imię>"
  2. każdy uczestnik wstaje i mówi zdanie "Mam na imię <imię>", najbardziej boję się <powód strachu>" po czym prezentuje niewerbalnie swój sposób przeżywania strachu
  3. stojąc w kręgu przekazują sobie nawzajem pluszową maskotkę bez użycia rąk
  4. wyobrażają sobie i opisują domniemane uczucia maskotki
  5. uczestnicy wybierają ilustracje prezentujące strach
  6. uczestnicy dobierają się w pary; jeden z pary odgrywa wystraszonego kota, drugi uspakajającego i pocieszającego właściciela; zamieniają się rolami
  7. wykonują ilustracje strachu; opowiadają o swojej pracy i pokazują ją grupie
  8. relaksują się przy muzyce opiekując się piórkiem tak żeby nie spadło na podłogę

Część końcowa[edytuj]

czas [min] czynności terapeuty czynności uczestników
10
  1. prowadzi dyskusję podsumowującą zajęcia
  2. dziękuje za udział
  3. informuje o następnych spotkaniach
  4. podaje kontakt
  5. żegna uczestników
  1. omawiają wnioski z zajęć
  2. dziękują za udział sobie nawzajem i terapeucie
  3. słuchają i notują informacje
  4. słuchają i notują informacje
  5. żegnają terapeutę

Źródła[edytuj]

  • Magdalena Bajsicka, Konspekt zajęć terapii zajęciowej – Strach ma wielkie oczy [zarchiwizowane z adresu].