Ubuntu/Instalacja innych środowisk graficznych

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Jakie środowisko wybrać?[edytuj]

Jeśli standardowe środowisko graficzne Unity instalowane wraz z Ubuntu nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz doinstalować inne, dostępne w repozytoriach, np. KDE, XFCE, GNOME, Fluxbox lub menadżera okien Window Maker.
Instalacja innego środowiska jest bardzo prosta, ponieważ żadne środowisko graficzne nie jest zintegrowane z systemem operacyjnym tak jak to ma miejsce w innych nie-linuxowych systemach.
Możesz zainstalować dowolne środowisko za pomocą Synaptic lub w Terminalu tak samo jak każdy inny program.
Po instalacji środowiska musisz się wylogować (bez restartu systemu) i ponownie zalogować wybierając w opcji Sesje
środowisko, które chcesz uruchomić.

KDE[edytuj]

KDE najbardziej ze wszystkich środowisk przypomina środowisko systemu Windows. Uważane jest za najbardziej rozbudowane i kompletne środowisko - zarówno ze względu na liczbę programów jak i opcji konfiguracyjnych. Z drugiej strony jednak KDE jest krytykowane za zbytnie przeładowanie.
Jeśli chcesz pracować w środowisku KDE, doinstaluj pakiet "kubuntu-desktop" wraz z jego zależnościami.

GNOME[edytuj]

Powstał jako alternatywa dla środowiska KDE, który jest krytykowany za ociężałość środowiska.
Jeśli chcesz go używać, zainstaluj pakiet "sudo apt-get install gnome-desktop".

XFCE[edytuj]

Środowisko XFCE4 łączy w sobie wygodę obsługi i szybkość. Można go z powodzeniem używać na starszych komputerach i nie będzie ono powodowało problemów ze stabilnością. Zawiera wiele przydatnych dodatków. Nawet jeśli masz wydajny komputer, warto dla szybkości i stabilności zainstalować XFCE4.
Instalacja pakietu "xubuntu-desktop" zastąpi "gnome-desktop", więc jeśli chcesz mieć te dwa środowiska na swoim komputerze to doinstaluj pakiet "xfce4" wraz z zależnościami.

LXDE[edytuj]

Środowisko graficzne LXDE jest bardzo lekkie i konfigurowalne, doskonale sprawdza się na naprawdę starych komputerach. Posiada przyjazny wygląd pomimo małych rozmiarów. Możesz doinstalować pakiet "lxde" lub całe środowisko "lubuntu-desktop".

Fluxbox[edytuj]

Dla bardzo starych komputerów, jeśli nie przeraża cię ascetyczny wygląd, bardzo dobrym wyborem jest Fluxbox. Wygląda bardzo skromnie, ale nie znaczy to, że jest niewygodne, jest to tylko kwestia przyzwyczajenia.
Wymagany pakiet do instalacji tego środowiska to "fluxbox".


Window Maker[edytuj]

Jeśli masz naprawdę stary komputer i w dalszym ciągu żadne "lekkie" środowisko ci nie odpowiada, powinieneś wypróbować menadżera okien "Window Maker". Doinstaluj pakiet "wmaker" i sprawdź jego możliwości.


Tak więc masz do wyboru kilka opcji i Twój wybór zależy jedynie od Twojego gustu i możliwości komputera.
Mówią, że od przybytku głowa nie boli, ale w tym przypadku masz nad czym myśleć gdy nie wiesz co wybrać.
Po prostu wypróbuj każde środowisko, wtedy będziesz wiedzieć które jest dla Ciebie.


Zobacz też: moduł w podręczniku Debian