Przejdź do zawartości

Ubuntu/Instalacja systemu

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Wymagania sprzętowe[edytuj]

Minimalne[edytuj]

 • Procesor: 700 MHz
 • Pamięć RAM: 10.04 i niżej - 256 MB, wyżej - 512 MB, 14.1 - 1 GB
 • Dysk twardy: 4 GB

Zalecane[edytuj]

 • Procesor: 1 GHz lub więcej
 • Pamięć RAM: 1 GB lub więcej
 • Dysk twardy: 8 GB [Najlepiej SATA]

Przebieg instalacji[edytuj]

1. Ustaw rozruch w BIOS-ie rozruch z płyty DVD lub z nośnika USB


2. Następnie wybierz język polski i kliknij na Zainstaluj Ubuntu lub wybierz Wypróbuj Ubuntu, jeśli chcesz zapoznać się z systemem.3. Jeśli wybrałeś "Wypróbuj Ubuntu", uruchom instalator z Pulpitu klikając na ikonę "Zainstaluj Ubuntu 15.10" i wybierz język polski.


4. W następnym kroku możesz zaznaczyć instalowanie aktualizacji i dodatkowego oprogramowania. Jest to zalecany krok, jednak może przedłużyć trochę instalację, jeśli korzystasz z powolnego łącza internetowego.Jeśli łączysz się z siecią bezprzewodową, ale jeszcze jej nie skonfigurowałeś, instalator zaproponuje połączenie się do wykrytych sieci


5. Czas na partycjonowanie dysku. Masz kilka opcji do wyboru, które zostały opisane w podrozdziale Partycjonowanie dysku

6. Wybierz strefę czasową.


7. Wybierz układ klawiatury i przetestuj w polu Tutaj można wprowadzać znaki, aby przetestować klawiaturę.


8. Podaj dane użytkownika i jego hasło.[1] Jeśli nie dzielisz z nikim komputera, możesz zaznaczyć opcję Automatyczne logowanie. Dla bezpieczeństwa swoich danych w katalogu domowym możesz zaznaczyć Zaszyfrowanie katalogu użytkownika.9. Rozpoczęła się instalacja, cierpliwie czekaj. Jeżeli masz stary komputer może to trochę potrwać...


10. Gratulacje! Zainstalowałeś Ubuntu! Teraz tylko zrestartuj system, wyjmij płytę z napędu i wciśnij ENTER.


Partycjonowanie[edytuj]

Wyczyszczenie dysku i zainstalowanie Ubuntu[edytuj]

Dobra opcja dla początkujących użytkowników, którzy nie mają zainstalowanych innych systemów operacyjnych, bądź nie boją się utraty systemu wraz z danymi. W tym wypadku instalator usunie wszystkie pliki z dysku i przeznaczy całą przestrzeń na Ubuntu.
Przy wyczyszczeniu dysku masz dwie dodatkowe opcje do wyboru:

 • Szyfrowanie nowej instalacji dla zwiększenia bezpieczeństwa


Włączone szyfrowanie uniemożliwia dostęp do danych na dysku bez podania hasła. W przeciwieństwie do szyfrowania katalogu użytkownika (patrz: krok 8) potrzebne będzie osobne hasło (inne od hasła logowania), które będziesz musiał wprowadzić na ekranie ładowania.
 • Użyj LVM w nowej instalacji Ubuntu.
LVM pozwala m.in. na rozmieszczenie partycji (tutaj wolumenów logicznych) na kilku dyskach twardych oraz na ich modyfikacje w czasie pracy systemu. Opcja dla zaawansowanych użytkowników.

Instalacja obok Windows[edytuj]

Jeśli instalator wykryje, że masz już na dysku system Windows i trochę wolnej przestrzeni, zaproponuje Ci instalację Ubuntu obok Windowsa. Jeśli zdecydujesz się na ten krok, będziesz musiał wybrać ile przestrzeni chcesz przeznaczyć na oba systemy. Przesuwając podziałkę w prawo lub w lewo, ustalasz ile miejsca przeznaczyć na poszczególne systemy. Minimum dla Ubuntu to 6,9 GB, jednakże dla komfortowego korzystania z systemu warto ustawić ok. 15 GB-20 GB na pliki systemowe + trochę przestrzeni na pliki użytkownika (wedle uznania).Przesuwając w prawo nadajesz więcej przestrzeni systemowi Windows a w lewo Ubuntu


Ręczne partycjonowanie[edytuj]

Jeśli nie masz jeszcze żadnych partycji na dysku kliknij „Nowa tablica partycji...”.


1. Stwórz partycję „/” o rozmiarze minimum 6,9 GB z systemem plików ext4, klikając na +. Tutaj będą znajdować się główne pliki systemowe.


2. W podobny sposób stwórz partycję wymiany SWAP. SWAP służy do tymczasowego przechowywania danych w sytuacji, gdy ich ilość przekracza zasoby wolnej pamięci RAM lub gdy z różnych powodów korzystniej jest przechowywać je (lub ich część) na dysku twardym.[2]
Jeśli posiadasz pamięć RAM mniejszą niż 1 GB, partycja wymiany powinna być dwa razy większa niż RAM, jeśli zaś jest większa/równa, to partycja wymiany powinna mieć maksymalnie 1GB. W przypadku, gdy korzystasz z funkcji hibernacji, ustaw SWAP na ponad 2xRAM[3].


3. Stwórz partycję domową „/home” na pliki własne. Użyj pozostałej części dostępnego dysku i ustaw system plików „ext4”.


4. Zapisz nową tablicę partycji i rozpocznij instalację klikając Zainstaluj

Zobacz również[edytuj]


Przypisy

 1. podczas tej operacji nie korzystamy z polskich znaków – instalator może nie poinformować o błędzie, ale kontynuacja instalacji nie będzie możliwa.
 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_wymiany
 3. http://www.ubuntu-pomoc.org/partycja-swap-fakty-i-mity/
 4. UEFI Installing - Tips from Ubuntu forum
 5. 3 Ways to Create Bootable Ubuntu USB Startup Disk by James KiarieMay 21, 2020 Categories