Vim/Wstęp

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< Vim
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wstęp[edytuj]

Kilka słów na temat książki[edytuj]

Książka powstała z założeniem ukazania możliwość oprogramowania jakim jest Vim oraz przedstawienia go użytkownikowi jako programu do użytku codziennego, jak i przy administracji systemem. Jako, że Vim jest domyślnym edytorem tekstu na praktycznie każdym systemie Unix/Linux, chcemy przedstawić i pokazać, jak korzystać zarówno z jego podstawowych funkcji, jak i rozszerzonych. Vim można wykorzystać na wiele sposobów, w tym podręczniku zostaną przedstawione niektóre z nich. W przypadku Vima jest jedna uniwersalna zasada: jak nie poznasz, nie docenisz.

Dlaczego Vim?[edytuj]

Dlaczego ktoś miałby się skusić na pracę z Vimem w dobie graficznych interfejsów, rozbudowanych pakietów biurowych typu OpenOffice, złożonych środowisk programistycznych i najróżniejszych aplikacji do edycji tekstu? Jest to program mały, zgrabny, użyteczny, szybki, konfiguracyjny; konsolowy edytor tekstu, w którym to do poruszania się po dokumencie trzeba znać co najmniej kilkanaście skrótów klawiszowych. Jednego z autorów podręcznika skusił następujący tekst znajdujący się w sieci:

 -Jak wygenerować dowolny ciąg znaków?
 -Posadzić laika przed vimem i kazać mu wyjść z programu!

Można zadać do powyższego cytatu pytanie "ale o co chodzi?". Autor znalazł odpowiedź po włączeniu programu i przerwaniu go w akcie irytacji poprzez zamknięcie konsoli. Jednak chęć wiedzy i poznania poskutkowała poznaniem i docenieniem Vima.

Co to jest Vim?[edytuj]

VIM, czyli Vi IMproved (tłum. vi rozbudowany) - jest to wysoce konfigurowalny edytor tekstu, którego zadaniem jest ukazanie dużych możliwości edytora 'Vi' - domyślnej aplikacji do edycji tekstu w większości systemach operacyjnych z rodziny Unix. Program został stworzony przez holenderskiego programistę Brama Moolenara, jako oprogramowanie open source, co umożliwia jego użytkownikom dowolną modyfikowania i rozpowszechnianie programu. Jednocześnie jest tzw. oprogramowaniem Charityware, co oznacza, że wspiera akcję charytatywną. W przypadku Vim, jest to pomoc dzieciom z Ugandy i wspieranie fundacji ICCF, która to się tą pomocą właśnie zajmuje. Więcej o licencji Vima możemy przeczytać, wykonując polecenie bezpośrednio w programie

 :help copyright

Bram Moolenar nie jest jedynym programistą Vima, pomaga mu duża rzesza ludzi chcących rozwijać i zajmować się tym programem. Nie sposób przedstawić ich tu wszystkich i wymienić ich nazwisk, jednak istnieje przejrzenie owej listy w programie, służy temu polecenie

 :help author

Czy Vim jest kompatybilny z Vi?[edytuj]

Jeśli chodzi o kompatybilność Vima z jego pierwotną aplikacją, jest ona zachowana, jednak domyślnie nie jest ona w pełni spójna i nie wszystkie funkcję zachowane w tej samej postaci, w jakiej występowały w Vi. Autor jednak wprowadził możliwość pracy w Vimie z pełną kompatybilnością z jego poprzednikiem. Można to otrzymać uruchamiając program z parametrem -C

 $ vim -C 

lub wprost z programu wydać polecenie

::set compatible 

co sprawi, że Vim będzie się zachowywał jak Vi. Należy jednak pamiętać, iż po włączeniu lub po wyłączeniu tej opcji w programie mogą zajść nieoczekiwane zmiany, takie jak np. ograniczenie działania funkcji undo. Oczywiście, po uruchomieniu kompatybilności z Vi zostają wyłączone pewne funkcję ustawione w pliku .vimrc (więcej na temat tego pliku w rozdziale Konfiguracja), w którym to program przechowuje ustawienia użytkownika zdefiniowane na sztywno.

Jaki system operacyjny?[edytuj]

Można by napisać, że Vim jest uniwersalny - świadczy o tym liczba systemów, na których można go uruchomić (a są to wszystkie systemy oparte o system Unix, jak i Windows, a także: Amiga, Atari, BeOS, DOS, Macintosh, MachTen, OS/2, RiscOS, VMS).