Vim/forki

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< Vim

Istnieje kilka rozwidleń oryginalnego edytora Vi, który został opracowany przez Billa Joya w latach 70. Te rozwidlenia zostały stworzone, aby dodać nowe funkcje lub ulepszyć oryginalny edytor Vi. Niektóre popularne widelce Vi obejmują:

NeoVim: NeoVim to rozwidlenie Vima, które powstało w 2014 roku. Ma na celu poprawę rozszerzalności i modułowości Vima, przy jednoczesnym zachowaniu kompatybilności wstecznej z Vimem. NeoVim obsługuje asynchroniczne wtyczki, wbudowaną emulację terminala i ulepszone interfejsy API do tworzenia skryptów i wtyczek.

Elvis: Elvis to klon Vi, który powstał w latach 90. Ma być szybszy i wydajniejszy niż Vim, przy jednoczesnym zachowaniu kompatybilności z Vi. Elvis jest znany z szerokiego wsparcia dla różnych języków programowania i formatów plików.

nvi: nvi (New Vi) to klon Vi opracowany w latach 90. Został stworzony w celu ulepszenia oryginalnego edytora Vi, przy jednoczesnym zachowaniu z nim wstecznej kompatybilności. nvi zawiera wiele funkcji, których nie było w oryginalnym edytorze Vi, takich jak obsługa kodowania UTF-8 i ulepszone polecenia manipulacji tekstem.

BusyBox Vi: BusyBox to zbiór narzędzi systemu Unix, które zostały zaprojektowane tak, aby były małe i wydajne. Jednym z narzędzi zawartych w BusyBox jest klon Vi, który został zaprojektowany jako lekka alternatywa dla w pełni funkcjonalnych widelców Vi, takich jak Vim i NeoVim.

To tylko kilka przykładów z wielu rozwidleń i klonów oryginalnego edytora Vi. Każdy z tych widelców ma swoje mocne i słabe strony, a wybór, którego użyć, zależy od konkretnych potrzeb i preferencji użytkownika.