Przejdź do zawartości

WML/wstęp

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
< WML

WML to język programowania, używany do tworzenia oraz kodowania stron i serwisów Internetowych wyświetlanych na urządzeniach przenośnych korzystających z WAP. WML jest aplikacją języka XML i został zaprojektowany z myślą o telefonach komórkowych.

czym się różni od Pecetowego HTML? Struktura stron WAP oparta jest na kartach WML, które w odróżnieniu od dokumentów HTML, mogą zawierać już w sobie szereg stron i podstron. Pobrana na telefon komórkowy karta WML zawiera już w sobie sposób nawigacji danej strony WAP, sposób jej prezentacji na wyświetlaczu telefonu oraz mechanizm odpowiadający za wywołanie innych kart WML. Dzięki zastosowaniu WML, stało się możliwe zapisanie całego serwisu WAP (bez spersonalizowanych skryptów) w postaci jednej karty, która może być pobrana jednorazowo na telefon komórkowy, a użytkownik może ją przejrzeć całą, bez podłączenia do Internetu (w wybranych modelach telefonów).

Edytory[edytuj]

Strony WML będziemy tworzymy przede wszystkim na Pececie. Podobnie jak HTML, możemy używać Windows`owego notatnika, nie będzie to jednak zbyt wygodne (wystarczy jednak jakikolwiek program który podkoloryzuje nam składnię). Lecz o ile stronę w html możemy otworzyć w przeglądarce IE lub Netscape, zainstalowanej już na pewno na większości komputerów, to do podziwiania swego WAPowego dzieła będziemy potrzebowali telefonu komórkowego, udostępniającego taką usługę albo... użyć emulatora. Właśnie o nich będzie mowa w tej sekcji:

  • WinWAP - popularne narzędzie do testowania stron internetowych tworzonych z myślą o telefonach komórkowych, na komputerach PC.
  • Konwerter HTML na WML - Do znalezenia tutaj, wymaga jednak wtyczki ActiveX (która jest notabetnie w przeglądarke IE).
  • Opera - to jedyna przeglądarka na PC, która jest w stanie obsługiwać WML.
  • Firefox - Ta przeglądarka będzie to również potrafiła, jeśli zainstalujemy wtyczkę WMLbrowser