Wielowątkowość/O podręczniku
Ten podręcznik ma na celu wypełnienie luki, która pojawiła się w Wikibooks, w dziale programowanie. Kierowany jest do raczej zaawansowanego czytelnika, który (cytując Tannenbauma) napisał już pięć programów w dowolnym języku o składni przypominającej tą z C.
Każdy programista w pewnym momencie swojej edukacji musi przyjrzeć się temu czym jest wielowątkowość. Gdyby nie ona nadal moglibyśmy korzystać z tylko jednego programu na raz. Bardzo trudno sobie to wyobrazić w czasach, gdy w samej przeglądarce internetowej mamy otwartych 10 zakładek, gdzie z jednej słuchamy muzyki w następnej piszemy na blogu, a w reszcie mamy włączone materiały, z których korzystamy podczas pisania. Przetwarzanie wielowątkowe objawia się na każdym kroku. Żaden szanujący się programista nie może się obejść bez znajomości chociaż podstawowych pojęć związanych ze współbieżnością i rozwiązywaniem podstawowych problemów synchronizacyjnych. Ponadto minimalnie zahaczymy o tematykę systemów operacyjnych, które, jakby nie było, bezpośrednio umożliwiają nam wykorzystanie możliwości jakie daje wielowątkowość.
W podręczniku zawarte zostało omówienie funkcji oferowanych przez pewne standardowe biblioteki dołączone do poszczególnych języków jak w przypadku pthreads oferowanych przez system unixopodobny dla C/C++, czy też samego standardu C++11, który dodaje do tego języka obsługę współbieżności. Ponadto omawiamy tutaj Adę, która została zaprojektowana właśnie z myślą o obsłudze wielowątkowości.
Życzymy miłej lektury, Autorzy.
Autorzy
[edytuj]Jeżeli przyczyniłeś się do poprawienia treści tego podręcznika, dopisz się.