Wikibooks:Brudnopis/Karol Karolus/Ulice miasta Lublina/Judyma

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Lublin
ulica Judyma
Węglin Północ
Dom kultury przy ul. Judyma (sierpień 2011).
Dom kultury przy ul. Judyma (sierpień 2011).

Judyma - ulica w Lublinie, położona w dzielicy Węglin Północ.

Historia ulicy[edytuj]

Patron ulicy i pochodzenie nazwy[edytuj]

Ulica swą nazwę wywodzi od doktora Judyma - bohatera powieści Stefana Żeromskiego pt. Ludzie bezdomni. Nazwa pasuje do pozostałych "literackich" nazw osiedlowych ulic.

Otoczenie[edytuj]

Ulica położona jest na osiedlu domków jednorodzinnych - segmentów. Została zabudowana na początku lat 80-tych. Biegnie równolegle do sąsiedniej ul. Wertera i nieco dalej położonej al. Kraśnickiej. Domy są podbudowane wszystkie jednakowo - prostopadle do ulicy, a działki mają podobną szerokość. Osobliwością ulicy jest to, iż numeracja biegnie nie "od centrum", ale "do centrum"; tj. numery końcowe znajdują się przy skrzyżowaniu bliżej centrum miasta. Zatem "początek" ulicy znajduje się przy skrzyżowaniu z al. Kraśnicką. Następnie ulica biegnie przy boisku, nowowybudowanym (2011 rok) domu kultury; zakręca w prawo, gdzie znajduje się jej właściwa część "mieszkaniowa"; kończy się przy sklepie "Groszek" i skrzyżowaniu z ul. Parysa.

Ulica posiada klimat mniej "willowy" a bardziej "drobnomieszczański". W ogródkach dominują byliny, często spotyka się stare drzewa owocowe. Charakterystyczne są orzechy włoskie i forsycje. W jednym z domów znajduje się rodzinny dom dziecka prowadzony przez siostry zakonne.[1]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zobacz też:[edytuj]

Powrót do spisu ulic