Wikibooks:Brudnopis/Karol Karolus/Ulice miasta Lublina/Judyma

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL Lublin COA 1.svg Lublin
ulica Judyma
Węglin Północ
Dom kultury przy ul. Judyma (sierpień 2011).
Dom kultury przy ul. Judyma (sierpień 2011).

Judyma - ulica w Lublinie, położona w dzielicy Węglin Północ.

Historia ulicy[edytuj]

Patron ulicy i pochodzenie nazwy[edytuj]

Ulica swą nazwę wywodzi od doktora Judyma - bohatera powieści Stefana Żeromskiego pt. Ludzie bezdomni. Nazwa pasuje do pozostałych "literackich" nazw osiedlowych ulic.

Otoczenie[edytuj]

Ulica położona jest na osiedlu domków jednorodzinnych - segmentów. Została zabudowana na początku lat 80-tych. Biegnie równolegle do sąsiedniej ul. Wertera i nieco dalej położonej al. Kraśnickiej. Domy są podbudowane wszystkie jednakowo - prostopadle do ulicy, a działki mają podobną szerokość. Osobliwością ulicy jest to, iż numeracja biegnie nie "od centrum", ale "do centrum"; tj. numery końcowe znajdują się przy skrzyżowaniu bliżej centrum miasta. Zatem "początek" ulicy znajduje się przy skrzyżowaniu z al. Kraśnicką. Następnie ulica biegnie przy boisku, nowowybudowanym (2011 rok) domu kultury; zakręca w prawo, gdzie znajduje się jej właściwa część "mieszkaniowa"; kończy się przy sklepie "Groszek" i skrzyżowaniu z ul. Parysa.

Ulica posiada klimat mniej "willowy" a bardziej "drobnomieszczański". W ogródkach dominują byliny, często spotyka się stare drzewa owocowe. Charakterystyczne są orzechy włoskie i forsycje. W jednym z domów znajduje się rodzinny dom dziecka prowadzony przez siostry zakonne.[1]


Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]

Zobacz też:[edytuj]

Powrót do spisu ulic