Wikibooks:Brudnopis/Karol Karolus/Ulice miasta Lublina/Litera N
« | Ulice miasta Lublina Litera N |
» |
Litera M | Litera O |
Litera N
[edytuj]Na Przełęczy
[edytuj]Na Stoku
[edytuj]Nadbystrzycka
[edytuj]Dawniej zwana "Rury Jezuickie".
Nadłączna
[edytuj]Nadrzeczna
[edytuj]Nadstawna
[edytuj]Nad Zalewem
[edytuj]Naftowa
[edytuj]Nałęczowska
[edytuj]Nałkowskich
[edytuj]Namiestnikowska
[edytuj]Obecnie ul. Gabriela Narutowicza.
Namysłowskiego Karola
[edytuj]Narcyzowa
[edytuj]rondo Narodowych Sił Zbrojnych
[edytuj]Narutowicza Gabriela
[edytuj]Do 1822 roku widniała na mapie miasta jako ul. Panny Marii - stąd równoległa do niej w dole to "Dolna Panny Marii", a biegnąca mała uliczka powyżej Dolnej Panny Marii to Górna Panny Marii. Od 1822 do 1928 roku nazywała się ul. Namiestnikowską na cześć generała Józefa Zajączka - namiestnika Królestwa Polskiego w I połowie XIX wieku. Od 1928 r. zwana jest ul. Gabriela Narutowicza. Jednak w czasie okupacji została zamieniona na Theaterstrasse.
Nasienna
[edytuj]Nasturcjowa
[edytuj]Nasutowska
[edytuj]Nataszy
[edytuj]Nauczycieli Tajnego Nauczania
[edytuj]Nefrytowa
[edytuj]Nektarowa
[edytuj]Niecała
[edytuj]Od 1936 roku nazywała się ul. Kazimierza Wyszyńskiego. Niemcy przemianowali ją na Finkenstrasse. Po 1945 roku władze miasta nazwały ją ul. Wyszyńskiego, bez umieszczania imienia "Kazimierza". W 1953 roku Miejska Rada Narodowa przemianowała ją na ul. Jana Sławińskiego. Zaś w maju 1991 roku powrócono do tradycyjnej nazwy ul. Niecałej, mocą uchwały Rady Miasta nr XIV/120/91 z dnia 25 kwietnia 1991 roku.
- Źródła
- Dąbrowski K., Kwiatkowski M., Życie i działalność Kazimierza Mariana Wyszyńskiego - działacza niepodległościowego, polityka i dyplomaty (1890 -1935). Podsumowanie prac grupy badawczej Studenckiego Koła Naukowego Prawników UMCS, Lublin 2007 ("Studenckie Zeszyty Naukowe SKNP UMCS" 2007, zesz. 16), s. 130.
- Gnot M., Niecała prawda, "Kurier - Magazyn" 31.10/2.11.2003.
- Marczuk J., Kazimierz Marian Wyszyński jako działacz młodzieżowy, polityk i dyplomata (1890 - 1935), "Annales UMCS" sectio F 2004, vol. 59, s. 68.
Niepodległości
[edytuj]Niemcewicza Juliana Ursyna
[edytuj]Niezapominajki
[edytuj]Niska
[edytuj]Nizinna
[edytuj]Norwida Cypriana Kamila
[edytuj]Noskowskiego Zygmunta
[edytuj]Nowa
[edytuj]Nazwana tak w 1786 roku, po 1944 roku ul. Rady Delegatów (od Ratusza do skrzyżowania z al. Tysiąclecia), od 1989 roku część ul. Lubartowskiej.
Nowickiego Stanisława
[edytuj]Nowogródzka
[edytuj]Nowomiejska
[edytuj]Noworybna
[edytuj]Nowotki Marcelego
[edytuj]Po 1989 roku ul. ks. Idziego Radziszewskiego.
Nowowiejska
[edytuj]Do czasu rozbudowy osiedli Czechowa i Kalinowszczyzny była przedłużeniem ul. Wiejskiej.
Nowowiejskiego Feliksa
[edytuj]Nowy Plac Targowy
[edytuj]Obecnie jest to krótka ulica z tyłu targu i dworca PKS. Przed wojną znajdowała się w dzielnicy żydowskiej. Położony był tam plac zwany właśnie jako Nowy Plac Targowy. W marcu 1936 roku rozważano zmianę jego nazwy na pl. Berka Joselewicza. Ostatecznie pomysł nie został zatwierdzony do realizacji. Po II wojnie światowej plac został zabudowany targowiskiem i dworcem i do dzisiaj ostała się jedynie nazwa ulicy.[1]
pl. Nowy Plac Targowy
[edytuj]Istniał w centrum miasta do likwidacji getta. W latach 1936 - 1939 nazwany był pl. Berka Joselewicza. Po wojnie zabudowany targowiskiem i dworcem PKS. Świadectwem istnienia placu jest obecna ulica o tożsamej nazwie.
Nowy Rynek
[edytuj]Nowy Świat
[edytuj]Przypisy
- ↑ "Dziennik Zarządu m. Lublina" 1936, nr 4.