Dyskusja Wikibooks:Prawa autorskie

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
  • Czy jeśli stworzę podręcznik na podstawie notatek z wykładu (przedmiot: Analiza Matematyczna 2), to naruszę prawa autorskie wykładowcy? --Mateusza 00:45, 18 gru 2005 (UTC)
Jeśli skopiujesz słowo w słowo to możliwe że tak. Natomiast samo wykorzystywanie informacji z wykładu nie jest łamaniem prawa autorskiego. --Derbeth talk 00:47, 18 gru 2005 (UTC)
OK, zaryzykuję :-) --Mateusza 00:50, 18 gru 2005 (UTC)
Wiesz, to nie chodzi o to, że ty ryzykujesz, tylko, że ryzykuje cały serwis. Powinieneś pisać podręcznik na podstawie notatek a nie wprost z notatek. --Derbeth talk 00:52, 18 gru 2005 (UTC)

Strona z artykułami[edytuj]

Witam

Ma zamiar stworzyć stronę tematyczną gdzie chciałbym po kopiować artykuły znalezione w intrnecie w całości na mój serwer. Do tej pory miałem na stronie same odnośniki, ale okazuje się, że po jakimś czasie ciekawe atykuły znikają z sieci, bo strona wygasa albo ja poprostu kasują.

Czy jak skopiuje cały artykuł w formie oryginalnej, zamieszcze odpowiednią stopkę z informacjami o autorze strony, adresie linku skąd ja skopiowałem, dacie skopiowania, dacie utworzenia itp. Czy jest to łamanie praw autorskich ? Czy muszę się starać o dodatkowe zezwolenie od autora? Zakładam, że nie kopiuje artykułów z portali gazetowych, gdzie osobno pisze o pozwolenie, tu sprawa jest prosta.

I druga sytuacja,mam artykuł podpisany z imienia i nazwiska, ktory chce skopiować jest mail i nikt nie odpowiada mi na niego jak pisze zapytanie o pozwolenie. A szkoda aby zaraz zniknał z sieci ? Czy moge go umieścić na mojej stronie skopiowanego oczywiście zachowując wcześniejsze moje założenia, że podam autora, pochodzenie artykułu, tak gdzie go znalazlem z linkiem itp. ?

=[edytuj]

Zawsze pytaj autora.