Przejdź do zawartości

Wikibooks:Promocja

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Pomoc Wikibooks
Promocja Wikibooks
Spis treści

Promocja

[edytuj]

Strona ta ma służyć jako zbiór pomysłów na promowanie Wikibooks. Jeśli masz własne propozycje - dopisz je tu lub na stronie dyskusji.

Reklama

[edytuj]

Wizerunek

[edytuj]

Powinniśmy pokazywać ludziom Wikibooks eksponując podręczniki, które mają szansę przyciągnąć ludzi. Dobry pod tym względem podręcznik powinien mieć kilka cech (nie zawsze można spełnić wszystkie): powinno być na niego zapotrzebowanie, powinien być poprawnie napisany, opisywać zakres tematyczny w zadowalający sposób, wykorzystywać niszę, w której nie ma równie dobrych materiałów.

Możemy też reklamować Wikibooks jako zbiór różnorodnych tekstów, należących do często odległych dziedzin. Tu jednak pewnym problemem jest nasz wciąż nierówny poziom.

Miejsce reklamy

[edytuj]
  • szkoła, praca
  • wpisy w blogu, artykuł w gazetce szkolnej lub studenckiej
  • link w blogu, na stronie WWW
  • dołączenie linku do podpisu na stronach WWW i w e-mailach
  • status w komunikatorze internetowym, na przykład Gadu-Gadu
  • fora ogólne (z wyczuciem, by nie zahaczyć o spam)
  • fora tematyczne i listy dyskusyjne (polecając poszczególne podręczniki)

Grupy docelowe

[edytuj]

Reklama powinna docierać do osób, którym mogą przydać się podręczniki umieszczone na Wikibooks oraz osób, które mogą podręczniki pisać. Do pierwszej grupy zaliczyć można na pewno młodzież szkolną, ale też na przykład osoby zainteresowane programowaniem i językami obcymi np. japońskim lub kaszubskim (ze względu na dużą liczbę i zadowalający poziom tych podręczników). Generalnie osoby młode, aktywne, ciekawe świata i znające się na komputerach będą tymi, do których najbardziej opłaca się dotrzeć.

Liczba osób, które potencjalnie mogą pisać na Wikibooks, jest mniejsza od pierwszej grupy i trudniej jest takie osoby znaleźć, ale bez przypływu nowych autorów Wikibooks nie ma szans na rozwój. Warto szukać autorów na Wikipedii - Wikipedyści znają już mechanizm wiki i sposób pracy na takich serwisach, więc łatwo i w krótkim czasie mogą zacząć pracę na Wikibooks. Wikibooks potrzebuje też poważnych współpracowników – do tej pory w przeciwieństwie do wersji anglojęzycznej nie udało nam się nakłonić do pisania na Wikibooks nauczycieli szkolnych i akademickich.

Materiały

[edytuj]

Hasła reklamowe

[edytuj]
  • Pomóż stworzyć największy zbiór otwartych podręczników! Zobacz tutaj.

Banery

[edytuj]

Autorstwa eXtreme:

Autorstwa Derbetha:

Przyjaciele Wikibooks

[edytuj]

Jeśli na swojej stronie wspierasz i promujesz Wikibooks, daj nam znać a umieścimy w tym miejscu odnośnik do twojego serwisu.



Powrót do Pomocy Wikibooks
Koniec