Przejdź do zawartości

Wikibooks:Stewardzi

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Pomoc
Stewardzi
Spis treści

Steward to osoba posiadająca dostęp do wszelkich narzędzi, we wszystkich projektach Fundacji Wikimedia. Do głównych zadań stewardów należy realizowane woli społeczności danego projektu (np. nadanie uprawnienia administratora wskazanemu użytkownikowi), działanie w nagłych wypadkach oraz interweniowanie w przypadkach wieloprojektowych wandalizmów.

Stewardzi mają m.in. możliwość:

  • nadawania i odbierania użytkownikom uprawnień np. administratora lub biurokraty w dowolnym projekcie Wikimedia
  • nadawania (po uprzednim spełnieniu wymogu weryfikacji w Fundacji Wikimedia) i odbierania uprawnień CheckUsera i Oversighta
  • zarządzania kontami globalnymi (blokowanie, ukrywanie, wyłączanie, nadawanie globalnego uprawnienia)
  • sprawdzania adresu IP dowolnego użytkownika
  • interweniowania za pomocą uprawnienia Oversight

Do zgłaszania próśb o przyznanie lub odebranie uprawnień służy strona Steward requests/Permissions na Meta. Zmiany uprawnień dokonywane przez stewardów widoczne są w rejestrze na Meta.

Stewardzi są wybierani przez ogół społeczności wszystkich projektów Wikimedia.

Istnieje szereg wytycznych, według których powinni postępować stewardzi, zawartych na stronie Steward policies na Meta. M.in. Stewardzi powinni unikać konfliktu interesów, np. nadawania/odbierania szczególnych uprawnień w projektach, z których sami się wywodzą (nie dotyczy oczywistych sytuacji, takich jak odebranie samemu sobie uprawnień lub awaryjnego pozbawienia uprawnień określonego konta).

Pełna lista stewardów znajduje się na stronie Stewards na Meta.

Zobacz też[edytuj]Powrót do Pomocy Wikibooks
Koniec