Wikijunior:Cywilizacje/Babilończycy
Na jakim terenie żyli?
[edytuj]Babilończycy żyli na terenach dzisiejszego Iraku. Rządzili dużym obszarem pomiędzy rzekami Tygrys i Eufrat. Byli ostatnią z wielkich cywilizacji państw-miast, które rządziły na tym terenie.
Jak wyglądały ich budynki?
[edytuj]Babilończycy wznosili budynki z cegły, którą wyrabiali z gliny.
Miasto Babilon zostało założone w XXIV wieku p.n.e. na brzegach Eufratu. W XVIII stuleciu p.n.e. stało się stolicą babilońskiego imperium. Największa chwała Babilonu przypadła na VI wiek p.n.e. Wzniesiono budowle takie jak Brama Isztar i zikkurat Etemenanki, czyniąc Babilon najpiękniejszym miastem starożytnego świata.
Brama poświęcona bogini Isztar była jedną z ośmiu bram prowadzących do miasta. Była wyłożona niebieskimi kafelkami i ozdobiona płaskorzeźbami smoków i byków. Dach i wrota zbudowano z cedrowego drewna. Przez bramę prowdziła Droga Procesyjna; jej ściany także były pokryte kafelkami z wizerunkami lwów. Co roku, podczas obchodów Nowego Roku, posągi bogów niesiono w uroczystej procesji przez tę bramę.
Droga Procesyjna prowadziła do zikkuratu Etemenanki. Zikkuraty były schodkowymi budowlami przypominającymi piramidy. Etemenanki miał 91 metrów (około 7 pięter) wysokości, a na jego szczycie znajdowała się świątynia boga Marduka.
Brama Isztar znajduje się obecnie w Muzeum Pergamońskim w Berline. Z zikkuratu pozostały jedynie ruiny.
zikkurat - rodzaj świątyni; schodkowa budowla, przypominająca piramidę. |
Czym się żywili?
[edytuj]Babilończycy jedli melony, śliwki i daktyle. Z jęczmienia wypiekali płaskie chleby, które także jedli z owocami. Z mięs jedli wieprzowinę, drób, wołowinę, ryby, baraninę. Typowymi przyprawami były cebule i czosnek. Nie pili wina, a piwo z jęczmienia.
Jakie nosili stroje?
[edytuj]Babilończycy nosili długie szaty z krótkimi rękawami. Ubiór chłopów był prosty, natomiast zamożni mieli stroje ozdobione frędzlami i haftem. Dostojnicy nosili szale lub płaszcze, a długość frędzli świadczyła o ich randze.
Czapki były istotnym elementem stroju. Kobiety nosiły wstążki lub chusty na głowę.
Jak wyglądało ich pismo?
[edytuj]Babilończycy mówili starożytnym językiem akadyjskim. Do jego zapisu używali pisma klinowego, które wciąż da się odczytać z glinianych tabliczek. Pisali oni za pomocą rylca z trzciny wbijanego w mokrą glinę.
Pismo klinowe zawierało około 200-400 znaków, które reprezentowały różne sylaby lub całe słowa.
W co wierzyli?
[edytuj]Ludy Mezopotamii wyznawały politeizm, czyli wiarę w wielu bogów. Według Babilończyków królem bogów był Marduk, patron Babilonu. Podobnie jak Babilon podbił sąsiednie miasta-państwa, tworząc jedno imperium, tak samo, według legendy, Marduk zdobył władzę nad innymi bogami, pokonując Tiamat, boginię chaosu.
Każde bóstwo miało swoją główną świątynię, którą uważano za jego siedzibę. Ludzie przynosili ofiary bogom, a kapłani odprawiali rytuały i ceremonie. Każda świątynia miała dziedziniec przeznaczony dla ludu oraz wewnętrzne sanktuarium, do którego mogli wstępować tylko kapłani. Niekiedy schodkowe wieże podobne do piramid – zikkuraty – były wznoszone jako świątynie. Na szczycie zikkuratu znajdowało się szczególnie święte sanktuarium boga.
Bablilończycy wierzyli, że po śmierci dusza dostaje się do świata zmarłych, który uważano za ciemne i ponure miejsce. Śmierć była dla nich tragicznym wydarzeniem, pozbawionym nadziei.
Kto z nich jest sławny do dzisiaj?
[edytuj]Jednym z najsłynniejszych królów Babilonu był Hammurabi. Rządził 43 lata. Znany jest ze spisania tzw. Kodeksu Hammurabiego, czyli pierwszego spisu praw państwowych w historii. Z niego właśnie pochodzi zasada "oko za oko, ząb za ząb"; mówi ona o tym, aby kara była taka sama jak przestępstwo, za które karano.
Innym znanym władcą był Nabuchodonozor wspominamy jest on w Biblii, Torze i Koranie. Zniszczył on świątynie Salomona w Jerozolimie.
Co po sobie pozostawili?
[edytuj]Ruiny Babilonu istnieją do dzisiaj, choć miasto to jest opuszczone od ponad 2000 lat.
Wiele z wynalazków dokonanych przez Babilończyków ma znaczenie do dziś. Wynaleźli obróbkę metalu i szkła, wyrób lamp, tkactwo, kanały nawadniające i zbiorniki do przechowywania wody. Co ciekawe, z używanego przez nich sześdziesiętnego systemu liczbowego wywodzą się współcześnie używane jednostki czasu (godzina równa 60 minut i minuta równa 60 sekund) i miary kątowe (kąt pełny równy 360 stopni).