Przejdź do zawartości

Wikijunior:Cywilizacje/Ilirowie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na jakim terenie żyli?

[edytuj]
Mapa przedstawiająca zasięg Ilirów przed podbojem rzymskim.

Ilirowie zamieszkiwali zachodnie Bałkany, wschodnie Alpy oraz część dzisiejszych Węgier. Około 1000 roku przed naszą erą ich część przeprawiła się przez Morze Adriatyckie i skolonizowała część południowo-zachodnich Włoch. Nie wiadomo skąd pochodzili Ilirowie. Niektórzy naukowcy przypuszczają nawet, że to oni zbudowali słynny gród w Biskupinie.

Iliria był to kraj w większości górzysty, biegły przez niego ważne szkalki handlowe łączące Italię (Włochy) z Macedonią, Grecją, krajami azjatyckimi, a także ziemiami położonymi nad Morzem Czarnym. Na wybrzeżach rozlokowane były porty, skąd wypływały okręty płynące na Półwysep Apeniński. Mieszkańcy najżyźniejszych ziem zajmowali się w większości rolnictwem, na obszarach wyżynnych i górskich przeważało pasterstwo. W dużej mierze wykorzystywano także zasoby rozległych lasów, z których pozyskiwano m.in. drewno na wznoszenie budynków i konstruowanie okrętów. Zajmowano się także produkcją ceramiki i przetwórstwem metali. Ilirowie byli ludem, słynącym z wyrobu miodu pitnego.

Po podboju Ilirii przez Rzymian Ilirowie ulegli w dużej mierze romanizacji, czyli zatracili własną kulturę, język, religię, obyczaje na rzecz kultury rzymskiej. Od zromanizowanych przedstawicieli tegoż ludu wywodził się lud Wołosów, którego obecnymi potomkami są Rumuni i Mołdawianie. Potomkami Ilirów, którzy nieulegli romanizacji są natomiast Albańczycy.

Zobacz też: Kultura łużycka

Jak wyglądały ich budynki?

[edytuj]

Czym się żywili?

[edytuj]

Jakie nosili stroje?

[edytuj]

Jak wyglądało ich pismo?

[edytuj]

W co wierzyli?

[edytuj]

Ilirowie byli politeistami. Oznacza to, że wierzyli w wielu różnych bogów, w przeciwieństwie do monoteistów, którzy wyznają tylko jednego Boga. O pierwotnej religii Ilirów wiemy bardzo niewiele, lud ten bowiem przyswajał liczne elementy z innych religii. Z pewnością do najważniejszych bóstw zalicza się bóg piorunów i burz Sentjt Surd, odpowiednik greckiego Zeusa, czy rzymskiego Jowisza. Bindus był władcą źródeł, za uzdrowienia chorych odpowiadał Medaurus. Istniała także, nieznana nam z imienia, bogini dzikiej przyrody, jedno z najważniejszych bóstw iliryjskich. Powszechnie czczonym bogiem był też władca lasów, pan urodzaju, zwany po łacinie Silwanusem.

Kto z nich jest sławny do dzisiaj?

[edytuj]

Co po sobie pozostawili?

[edytuj]