Wikijunior:Cywilizacje/Kartagińczycy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na jakim terenie żyli?[edytuj]

Kartagińczycy byli narodem kupców i żeglarzy. Ich państwo było początkowo kolonią założoną przez Fenicjan. Terytorium Kartaginy składało się głównie z wysp i wybrzeży: był to wąski pas lądu na północnych wybrzeżach Afryki, wyspy: Sardynia, Korsyka, część Sycylii i Baleary, oraz południowa część Półwyspu Iberyjskiego (obecnie Hiszpania).

Jak wyglądały ich budynki?[edytuj]

Jakie jedli posiłki?[edytuj]

Kartagina na pewno miała pod dostatkiem dwóch towarów: pszenicy i ryb. Pszenicę uprawiano w Północnej Afryce, która była w tych czasach bardzo żyzna. Ryby łowiono w Morzu Śródziemnym i w Atlantyku. Kartagińczycy eksportowali je do innych krajów. Produkowali też cenione rodzynkowe wino.

Jakie nosili stroje?[edytuj]

Jak wyglądało ich pismo?[edytuj]

W Kartaginie mówiono językiem punickim. Do jego zapisu używano odmiany alfabetu fenickiego – pierwszego pisma alfabetycznego na świecie.

W co wierzyli?[edytuj]

Kto z nich jest sławny do dzisiaj?[edytuj]

Dydona była legendarną założycielką i pierwszą królową Kartaginy. Przybyła na okręcie z Fenicji. Od tubylców wytargowała taki kawałek ziemi, który „da się objąć wołową skórą”. Pocięła skórę na wąskie paski i otoczyła nimi całe wzgórze. Na tym terenie zbudowano miasto Kartagina.

Najbardziej znanym Kartagińczykiem był Hannibal. Był to wódz kartagiński, który walczył w wojnie z Rzymianami. Jego armia, wyposażona w słonie bojowe, przeszła przez Hiszpanię i przeprawiła się przez Alpy. W bitwie pod Kannami Hannibal odniósł błyskotliwe zwycięstwo nad przeważającymi siłami rzymskimi. Jednak Kartagina przegrała tę wojnę.

Co po sobie pozostawili?[edytuj]

Kartagina została ostatecznie zniszczona w trzeciej wojny punickiej. Kartagina została zajęta przez Rzym i jej grunty zostały "zasiane solą, tak, że nic nigdy nie wyrośnie tam ponownie". Hannibal był bliski zniszczenia Cesarstwa Rzymskiego, a w rewanżu Rzymianie całkowicie zniszczyli Kartaginę, a zarazem jej cywilizację.