Przejdź do zawartości

Wikijunior:Cywilizacje/Rapa Nui

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na jakim terenie żyli?[edytuj]

Moai - ogromne posągi, wykonane przez ludność Rapa Nui przedstawiające prawdopodobnie sylwetki bóstw lub przodków czczonych na Wyspie Wielkanocnej.

Lud Rapa Nui zamieszkuje do dziś Wyspę Wielkanocną - niedużą wyspę, położoną na Oceanie Spokojnym, odizolowaną od reszty świata. Przybył tam prawdopodobnie między 300 a 400 rokiem naszej ery lub według innych uczonych około 1200 roku naszej ery z Hawajów. Dawniej na wyspie rozwijała się wspaniała cywilizacja. Mieszkańcy wznieśli kilkaset kamiennych dużych posągów, zwanych moai. Przedstawiają one prawdopodobnie sylwetki bóstw lub przodków czczonych na wyspie. Między XVI a XVIII wiekiem doszło do kryzysu, spowodowanego brakiem żywności i wycięciem wszystkich drzew na wyspie. Doprowadziło do krwawych walk i w konsekwencji upadku cywilizacji. Potomkowie starożytnych Rapa Nui żyją nadal na Wyspie Wielkanocnej i są wierni swojej tradycji.

Tradycyjny taniec ludu Rapa Nui.

Jak wyglądały ich budynki?[edytuj]

Czym się żywili?[edytuj]

Jakie nosili stroje?[edytuj]

Jak wyglądało ich pismo?[edytuj]

Pismo rongo-rongo, używane przez ludność Rapa Nui.

Pismo Rapa Nui nazywamy rongo-rongo. Składa się ono z licznych znaków. Umiejętność pisania posiadali jedynie wykształceni pieśniarze - tangata manu o te-rongo-rongo czyli "ludzie-ptaków znających rongo-rongo". Czytanie rozpoczynano od lewego dolnego rogu w kierunku prawego i przy każdym końcu wersu odwracano tabliczkę o 180 stopni i kontynuowano czytanie od lewej do prawej.

W co wierzyli?[edytuj]

Kto z nich jest sławny do dzisiaj?[edytuj]

Co po sobie pozostawili?[edytuj]