Wikijunior:Cywilizacje/Scytowie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na jakim terenie żyli?[edytuj]

Terytoria Scytów w okresie ich największej potęgi. Na mapie zaznaczono także sąsiednie ludy.

Scytowie pochodzili prawdopodobnie z równin Azji Środkowej. W VII wieku przed naszą erą przybyli nad Morze Czarne. Byli zwartym, wojowniczym ludem, dlatego z łatwością udało im się pokonać tamtejsze plemiona. Scytyjscy wojownicy wzdłuż wybrzeży Morza Czarnego, przez Kaukaz wdarli się następnie do Azji Mniejszej i na Bliski Wschód, ponadto penetrowali tereny Europy Środkowej, w tym i Polski. Pojawienie się Scytów w Europie wywołało ogromne zamieszanie. Wśród ludzi zaczęło szerzyć się przerażenie przed tym okrutnym ludem, wzmianki o nim pojawiają się nawet w Biblii, gdzie Scytów opisano jako niezwyciężony, potężny, prastary lud, któremu nie oprze się żadna twierdza i którego nie pokona żadna potęga. Najważniejszym miastem Scytów był położony na Krymie (Ukraina) Neapol Scytyjski. Określenie to pochodzi z języka greckiego, natomiast prawdziwa nazwa jest nieznana.

Jak wyglądały ich budynki?[edytuj]

Scytowie budowali grody, z częścią królewską otoczoną wałami i mieszkalną, w której wytapiano m.in. brąz.

Czym się żywili?[edytuj]

Scytowie dzielili się na rolników i koczowników. Uprawiali różnego rodzaju zboża i rośliny zielne, a większość ich terenów stanowiły użytki, dzięki czemu wysyłali nadmiar do Grecji. Gotowali swoje jedzenie, jedli też koninę oraz pili mleko końskie.

Jakie nosili stroje?[edytuj]

Scytowie nosili zbroje, okrywające całe ciało, jednak nie krępujące ruchów, by mogli strzelać z łuków.

Jak wyglądało ich pismo?[edytuj]

Scytowie nie używali pisma.

W co wierzyli?[edytuj]

Scytowie byli politeistami, wierzyli w siły przyrody oraz bogów ziemi i nieba. Część Scytów wierzyła w grecki hellenizm.

Co po sobie pozostawili?[edytuj]

Do dzisiaj przetrwały ruiny twierdz Kamienskoje i Neapol Scytyjski oraz wiele ozdób i innych dzieł sztuki tej cywilizacji.