Przejdź do zawartości

Wikijunior:Dinozaury/Diplodok

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Diplodok.

Jak wyglądał?

[edytuj]

Diplodok należał do grupy wielkich roślinożerców, zwanych zauropodami. Charakterystyczną jego i pokrewnych mu gatunków był bardzo długi ogon i szyja, na której osadzona była mała głowa. Łącznie diplodok mierzył nawet 30 metrów długości i 5 wysokości, ważył natomiast do 12 ton. Całe ogromne ciało podtrzymywały grube, wysokie na kilka metrów nogi. W porównaniu z resztą ciała diplodok miał bardzo mały mózg. Na grzbiecie tego gada, jak wykazały najnowsze odkrycia, znajdowały się krótkie kolce. Diplodok poruszał się najczęściej, trzymając swoją długą, elastyczna szyję poziomo, rzadko ją podnosił.

Gdzie i kiedy żył?

[edytuj]

Diplodok zamieszkiwał tereny na zachodzie Ameryki Północnej w okresie późnej jury od 156 do 146 mln lat temu. Dawniej uważano, że tak wielkie i ciężkie zwierzę nie zdołałoby żyć na lądzie i zamieszkiwało jeziora, wystawiając długą szyję nad taflę wody. Obecnie jednak wiadomo, że jest to nieprawda i diplodoki żyły na lądzie.

Model diplodoka naturalnych rozmiarów w Bałtowskim Parku Jurajskim. Koło niego stoi człowiek, co ukazuje jak wielkie rozmiary osiągał ten dinozaur.

Czym się żywił?

[edytuj]

Diplodok był roślinożercą: żywił się głównie powszechnie występującymi wtedy paprociami. Mógł zjeść ich nawet 1 tonę w ciągu dnia. Dinozaur ten posiadał słabe, nieprzystosowane do przeżuwania roślin zęby, połykał więc kamienie, zwane gastrolitami, które ułatwiały trawienie, rozcierając w żołądku pokarm.