Przejdź do zawartości

Wikijunior:Dinozaury/Psitakozaur

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Jak wyglądał?[edytuj]

Tak mógł wyglądać jeden z gatunków psitakozaura, Psittacosaurus mongoliensis.

Psitakozaur był małym, mierzącym około 2 metry długości, ważącym 30 kilogramów, ceratopsem. Ceratops oznacza "rogate oblicze", ale psitakozaur, tak jak wiele innych małych ceratopsów, rogów nie miał. Charakterystyczną jego cechą był spłaszczony, mocny dziób, podobny do dziobu papugi.

Psitakozaur chodził na tylnych nogach i wydaje się, że dorosłe osobniki nie mogły się opierać na przednich.

Nie wiadomo, czy ciało psitakozaura pokrywały pióra. Wiemy, że na ogonie posiadał długie, cienkie włosy, jednak nie jesteśmy pewni, czy były one prymitywnymi piórami lub ich odpowiednikami. Gdyby okazało się, że psitakozaur był upierzony, zmieniłoby to postrzeganie dinozaurów ptasiomedniczncyh, ponieważ jak dotąd obecność piór stwierdzono jedynie u części dinozaurów gadziomiednicznych.

Kiedy i gdzie żył?[edytuj]

Psitakozaur żył we wczesnej kredzie, 123-100 milionów lat temu. Jego skamieniałości znajdowano w Azji Wschodniej: na Syberii, w północnych Chinach i w Mongolii. Znaleziono też skamieniałości szczęk w Tajlandii, ale niektórzy naukowcy mają wątpliwości, czy należały one do psitakozaura.

Czym się żywił?[edytuj]

Psitakozaur żywił się roślinami, które być może ścinał ostrymi dziobem i zębami. Mogły to być nasiona i orzechy. Zęby psitakozaura nie nadawały się do żucia, więc w przeciwieństwie do innych ceratopsów musiał połykać kamienie, które rozcierały pokarm w żołądku (gastrolity). Różnił się też od innych ceratopsów kształtem dzioba.