Przejdź do zawartości

Wikijunior:Dinozaury/Tyranozaur

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Jak wyglądał?

[edytuj]
Tyranozaur. Kolor ciała jest jedynie wizją artysty: w rzeczywistości nie wiemy, jaką barwę miała skóra tego drapieżnika.

Tyranozaur był jednym z największych dinozaurów drapieżnych, jaki kiedykolwiek żył na świecie. Mógł mierzyć nawet 13 metrów długości i 6 wysokości oraz ważyć 7 ton, czyli 7 tysięcy kilogramów, był zatem większy od największego współczesnego zwierzęcia lądowego - słonia afrykańskiego. Tyranozaur poruszał się na dwóch, olbrzymich tylnych nogach. Najczęściej chodził pochylony mocno w przód, z głową wysuniętą do przodu. Przednie łapy tego gada były bardzo krótkie w porównaniu do reszty ciała, mierzyły bowiem metr długości. Mimo tego były mocne i silne. Nie wiadomo do czego służyły: niektórzy naukowcy twierdzą, że tyranozaur przytrzymywał nimi próbującą uciec zdobycz, inni, że pomagały mu podczas wstawania z ziemi.

Kiedy i gdzie żył?

[edytuj]
Model tyranozaura naturalnej wielkości w Bałtowskim Parku Jurajskim.
Czaszka tyranozaura. Ogromne zęby umożliwiały mu rozrywanie kawałów mięsa.

Tyranozaur zamieszkiwał tereny Stanów Zjednoczonych, Kanady i być może Azji w okresie późnej kredy, od 75 do 65 milionów lat temu. Uważa się, że drapieżnik ten żył w lasach, nad rzekami lub na rozległych otwartych przestrzeniach. Najkorzystniejszy był dla niego łagodny klimat.

Czym się żywił?

[edytuj]

Tyranozaur, wbrew powszechnej opinii nie żywił się jedynie mięsem upolowanych zwierząt, ale także, a może nawet w większości padliną, czyli znalezionymi, martwymi zwierzętami. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że nigdy nie polował, a padlina stanowiła całość jego pożywienia.

Ciekawostki

[edytuj]
  • Siedemdziesiąt milionów lat temu Alaskę zamieszkiwał karłowaty tyranozaur. Ten zminiaturyzowany T-rex radził sobie nawet w ekstremalnych warunkach polarnych.
  • Naukowcy odkryli w południowych Chinach szczątki dinozaura, którego przez rzucający się w oczy długi pysk nazwano Pinokio rex . Paleontolodzy podkreślają, że zwierzę należało do tej samej rodziny.