Wikijunior:Informatyka/Gry

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na komputerze można grać w gry różnego typu. Żeby otworzyć na przykład warcaby i grać w internecie należy wejść w Start, programy i w gry. Trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach: nie możemy grać długo i nie wybieramy gier z przemocą. Pamiętajmy również o tym, żeby nie siedzieć przed ekranem komputera dłużej niż jedna godzinę. Jeżeli będziemy przebywać dłużej możemy uszkodzić sobie wzrok.

Większość gier zakupionych w sklepie jest na płycie (krążek), którą należy włożyć do napędu (wysuwana tacka) stroną odbijającą światło w dół. Po włożeniu płyty powinna się uruchomić aplikacja zawierająca instrukcję instalacji którą najczęściej znajdziemy również w gazecie, po kliknięciu na przycisk "Zainstaluj" postępujemy zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Gdy gra zostanie zainstalowana możemy ją uruchomić, najczęściej poprzez przycisk GRAJ po włożeniu płyty, bądź ikonkę na pulpicie (miejscu gdzie mamy ikonki np. kosz). Dużo gier można pobrać z Internetu. Podstawowe gry zainstalowane na komputerze to min. szachy, saper. Gry możemy także kupić na internecie na stronach takich jak steam lub origin. Aby to zrobić musimy mieć konto w danym sklepie, następnie w katalogu wybieramy interesującą nas grę. Gdy już to zrobimy klikamy koszyk i klikamy dokona zakupu, następnie wybieramy bank na którym mamy konto internetowe, strona automatycznie przekieruje nas na strona banku gdzie musimy dokonać przelewu na adres e-mail sklepu. Po dokonaniu płatności gra pobiera się na nasz komputer, gra nie przychodzi pocztą jak w przypadku np. Allegro.

Gry możemy znaleźć nie tylko na stronach przeznaczonych do grania. Są one również zamieszczane na portalach społecznościowych takich jak facebook czy nasza klasa. Aby w nie zagrać musimy posiadać konta na tych portalach. Następnym krokiem jest kliknięcie w zakładkę po lewej stronie "GRY". Po otworzeniu zakładki ukażą nam się gry w które możemy zagrać za darmo.

Miejscem gdzie możemy również się zrelaksować grając w gry jest telefon komórkowy czy tablet. Jeśli nasz telefon posiada system Android lub iOS, możemy legalnie pobrać je z aplikacji Sklep Play (Android) lub App Store (iOS). Aby w nie zagrać, musimy wejść w tę aplikację. Następnie wybrać grę którą chcemy mieć na swoim telefonie czy tablecie i kliknąć "pobierz". Poszczególne gry na tych aplikacjach są płatne.

W gry możemy grać na komputerze, tablecie, telefonie, i konsolach przeznaczonych do tego poza tym są różne strony internetowe z grami.

Na komputerze, tablecie, telefonie również można rozmawiać podczas gry. Najczęściej młodzież, która kontaktuje się z innymi graczami nie wie kto może być po drugiej stronie komputera.

Kiedy pobieramy różne programy lub gry trzeba uważać na pliki, które mogą mieć wirusa np: koń trojański, może to nie właściwie wpłynąć na komputer, tablet lub telefon.

W każdej grze, na której gramy powinna być instrukcja obsługi.

Niektóre gry zawierają teksty nieodpowiednie dla naszego wieku.

Aby grać w gry w sieci lub pobrane przez was na komputer, które wymagają adresu e-mail, który potrzebny jest do zakładania konta.

Gry są podzielone na kategorie takie jak strzelanki, wyścigi, wybuchy, strategie i wiele innych; te, które podajemy, to tylko przykłady.