Wikijunior:Informatyka/Gry

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Na komputerze można grać w gry różnego typu (gatunku). W grach komputerowych możesz zostać rolnikiem, pilotem samolotu, lub kierowcą czołgu albo wyścigówki. Trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach: nie możemy grać dłużej niż 2 godziny dziennie i nie powinniśmy wybierać gier z przemocą. Pamiętajmy również o tym, żeby nie siedzieć przed ekranem komputera dłużej niż jedną godzinę. Jeżeli będziemy przebywać dłużej możemy popsuć sobie wzrok.

Większość gier zakupionych w sklepie znajduje się na płycie DVD lub CD, którą należy włożyć do napędu stroną z obrazkiem skierowana do góry. Po włożeniu płyty powinna się uruchomić aplikacja zawierająca instrukcję instalacji, którą najczęściej znajdziemy również na okładce, lub na ulotce wewnątrz pudełka z grą. Po kliknięciu na przycisk "Zainstaluj" postępujemy zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie. Gdy gra zostanie zainstalowana możemy ją uruchomić, najczęściej poprzez przycisk GRAJ po włożeniu płyty, bądź ikonkę na pulpicie (miejsce gdzie znajdują się ikonki). Wiele gier można pobrać z Internetu. Gry możemy także kupić poprzez Internet na stronach takich jak Steam lub Origin. Na takich stronach znajdują się sklepy z grami. Aby to zrobić musimy mieć konto w danym sklepie, następnie w katalogu wybieramy interesującą nas grę. Gdy już to zrobimy klikamy koszyk i wybieramy opcję ,,Zapłać". Następnie sklep z grami przenosi nas na stronę Paysafecard, gdzie wpisujemy kod z karty (którą można kupić w kiosku) i zatwierdzamy płatność. Potem możemy ze strony sklepu pobrać kupioną grę na nasz komputer.

Gry możemy znaleźć nie tylko na stronach przeznaczonych do grania. Są one również zamieszczane na portalach społecznościowych takich jak Facebook. Aby w nie zagrać musimy mieć konto na danym portalu. Następnym krokiem jest rozwinięcie zakładki ,,Eksploruj" i kliknięcie w "Gry". Po otworzeniu zakładki ukażą nam się gry w które możemy zagrać za darmo.

Miejscem gdzie możemy również się zrelaksować grając w gry jest telefon komórkowy czy tablet. Jeśli nasz telefon posiada system Android lub iOS, możemy legalnie pobrać je z aplikacji Sklep Play (Android) lub App Store (iOS). Aby w nie zagrać, musimy wejść w tę aplikację, wybrać grę którą chcemy zainstalować na swoim telefonie czy tablecie i dotknąć "zainstaluj". UWAGA! Niektóre gry na w App Store czy w Androidzie są płatne.

W gry możemy grać na komputerach, tabletach, telefonach, i konsolach. W Internecie można znaleźć strony internetowe z grami.

Na komputerze, tablecie, telefonie, w niektórych grach,można rozmawiać z innymi podczas gry. Pamiętaj, że nieelegancko jest obrażać i śmiać się z drugiej osoby, i że nie wolno spotykać się z osobami poznanymi w Internecie, bez obecności Twoich rodziców.

Kiedy pobieramy gry z Internetu musimy uważać na pliki, które mogą mieć wirusa, może to uszkodzić komputer.

W każdej grze, na której gramy powinna być instrukcja obsługi.

Niektóre gry zawierają teksty nieodpowiednie dla naszego wieku.

Aby grać w gry w sieci lub pobrane przez was na komputer, które wymagają adresu e-mail, który potrzebny jest do zakładania konta.

Gry są podzielone na kategorie takie jak strzelanki, wyścigi, symulatory, strategie i wiele innych; te, gatunki, które podajemy, to tylko przykłady.