Wikijunior:Informatyka/Malowanie

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Najprostszy program[edytuj]

Jeżeli korzystamy z oprogramowania Microsoft Windows, do malowania służy program Paint. Gdy już go mamy, możemy narysować co się da. Na przykład istnieje narzędzie ołówek, które pozwala nam ręcznie rysować myszką tak, jakbyśmy rysowali ołówkiem na kartce papieru. Inną ciekawą funkcją jest pędzel, który jest używamy do rysowania linii różnej grubości, a jeszcze inną funkcją jest aerograf, który rozpyla nam farbę. Natomiast przycisk wiaderka z wylewającą się farbą wypełni zamknięty obszar dowolnie wybranym kolorem. Ciekawostką jest powiększenie gumki. Wystarczy kliknąć w gumkę, a następnie przycisnąć jednocześnie dwa klawisze: Ctrl i +. Żeby gumka się znowu zmniejszyła trzeba kliknąć: Ctrl i -. Jest również narzędzie lupa, która powiększa nam konkretny fragment pola graficznego w celu poprawy szczegółów.W tym programie możemy również tworzyć przeróżne kształty za pomocą proponowanych kształtów (gwiazdki, strzałki, koła, serca, prostokąty). Jeśli posiadamy system Windows XP musimy kliknąć na "Start" i wybrać menu Wszystkie programy, a następnie Akcesoria. Tam znajdziemy program Paint. Możemy zapisać to skrótowo na przykład w taki sposób:

Start > Wszystkie programy > Akcesoria > Paint.

Ciekawe jest również w tym programie to, że możemy wstawić dowolny tekst do obrazu. Wystarczy kliknąć w obrazek z wielką literką A. Następnie możemy pogrubiać tekst, zmieniać kolory i tym podobne. Istnieje zarówno ikona o nazwie tekst, która dodaje tekst na wykonanym obrazku. Można powiększać oraz zmniejszać tekst, zmieniać kolory i pogrubiać. Selektor Kolorów jest narzędziem, używanym do pobierania kolorów z danego obrazu. Przydatna jest funkcja Print Screen, pozwala ona na zrzut ekranu. Zaczynamy od naciśnięcia przycisku z klawiatury Prt Scr (Print Screen) w momencie, gdy na ekranie wyświetla się obraz, który chcesz zachować. Screen możemy wkleić np. do programu tekstowego ( Word ) lub do edytora graficznego (Paint) :) Jeżeli nie ma wyciągniętych narzędzi tekstowych, to należy kliknąć Widok, a następnie Pasek narzędzi tekstowych. Wówczas pasek z Czcionkami jest na wierzchu i możemy zmieniać tekst.

Innym programem do malowania jest Tux Paint. Jest to edytor grafiki przeznaczony dla małych dzieci.

KolourPaint 4.13 (en)

Jeżeli korzystamy z systemu Linux, do malowania służy program KolourPaint. Oprócz standardowych funkcji rysowania ołówkiem, pędzlem, przekształceń oferuje możliwość ustalania przeźroczystości, których zastosowanie nie będzie stanowiło problemu dla pierwszoklasisty. Kolejnym programem zalecanym dla klas młodszych jest TuxPaint. Oferuje szeroki wybór pędzli, pieczątki z możliwością zmiany wielkości, linie, kształty, możliwość dodawania tekstu oraz Magia - kreatywne przekształcenia. Oprócz różnokolorowych teł mamy również do wyboru rysunki tematyczne. Rozszerzeniem jest zestaw edukacyjny GCompris w skład którego wchodzi 140 zabaw kreatywnych. Na szczególną uwagę zasługuje narzędzie do animacji współpracujące z TuxPaintem. Stworzone w nim rysunki można wykorzystać od własnej animacji, która również nie sprawi problemu nawet najmłodszym użytkownikom systemu Linux.Gdy już skończymy swój obrazek możemy go wydrukować oczywiście jeśli ktoś tą drukarkę ma.

Grafika komputerowa[edytuj]

Piksel

Podstawowa linia podziału grafiki komputerowej związana jest ze sposobem pamiętania obrazów. Jeśli w pamięć komputera przechowujesz zapisy barw pojedynczych punktów zwanych pikselami, z których złożony jest obraz, masz do czynienia z grafiką map bitowych, zwanych także grafiką rastrową. Ten sposób zapisu obrazu wydaje się być najbardziej naturalnym. Korzysta się z niego w fotografii cyfrowej, której obraz powstaje w światłoczułej matrycy składającej się z określonej liczby punktów podlegających naświetlaniu.

Orc - Raster vs Vector comparison

Drugi sposób polega na przechowywaniu w pamięci komputera modelu matematycznego, składającego się na przykład z parametrów pozwalających odtworzyć obiekt w postaci prostych figur geometrycznych oraz ich wzajemne położenie. W ten sposób tworzy się grafikę wektorową, która ma inne zastosowanie. Trudno z prostych figur utworzyć obraz składający się z setek tysięcy pikseli. Natomiast łatwo uzyskać napisy, ulotki reklamowe, zaproszenia, a przede wszystkim skomplikowane projekty techniczne. Wielką zaletą przechowywania modelu matematycznego obrazu jest łatwość edycji obiektów oraz zmiana rozmiaru grafiki, praktycznie bez utraty jakości. Podstawowym ograniczeniem jakości wydruków jest tu rozdzielność urządzenia drukującego (drukarek, ploterów).