Przejdź do zawartości

Wikijunior:Kolory/Pomarańczowy

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Pomarańczowe owoce
Pomarańczowe skały
Pomarańczowe liście
Pomarańczowa wiewiórka
Pomarańczowy gulasz


Wikijunior
Kolory

Wikijunior:Kolory/Biały
Wikijunior:Kolory/Szary
Wikijunior:Kolory/Czarny
Wikijunior:Kolory/Brązowy
Wikijunior:Kolory/Czerwony
Wikijunior:Kolory/Różowy
Wikijunior:Kolory/Pomarańczowy
Wikijunior:Kolory/Żółty
Wikijunior:Kolory/Zielony
Wikijunior:Kolory/Niebieski
Wikijunior:Kolory/Fioletowy
Wikijunior:Kolory/Kolorowy

Barwy podstawowe – minimalne zestawy kolorów, które łączone umożliwiają uzyskanie dowolnych kolorów z podanego zakresu. W przypadku ludzi, układy te są oparte na trzech kolorach. Do addytywnego składania barw stosowanych np. w wyświetlaczach, zwykle używane są kolory czerwony, zielony i niebieski lub czerwony, żółty i niebieski. Dla subtraktywnego mieszania kolorów, jak mieszanie pigmentów lub barwników, zwykle wykorzystywane są magenta, cyjan i żółty.

Ogólnie przyjętym jest, że trzy podstawowe kolory to: czerwony, niebieski i żółty, które są uwarunkowane historycznie w sztuce i architekturze.

Jeśli zachodzi mieszanie światła emitowanego, wówczas zachodzi zjawisko syntezy addytywnej. W oparciu o syntezę addytywną mieszania barw pracują monitory oraz inne wyświetlacze kolorowe, emitując wiązki świateł Red (czerwony), Green (zielony), Blue (niebieski) (RGB). Czarny ekran to wynik braku emisji światła, a biały to wynik złożenia świateł R, G, B z jednakową jasnością.

Jeśli natomiast zachodzi mieszanie kolorów światła odbitego (np. wydruk na papierze lub zestaw filtrów szklanych), wówczas występuje zjawisko syntezy subtraktywnej. W takim przypadku przyjmuje się najczęściej, że trzy podstawowe kolory to magenta (fioletoworóżowy), cyjan (błękitny) i żółty. Zjawisko to wykorzystuje się m.in. do druku na białym papierze. Farba drukowa, pokrywając papier, tworzy transparentny filtr, a niepochłonięte długości fal świetlnych docierają do oka, wywołując wrażenia określonej barwy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Barwy_podstawowe Dostęp 07.05.2020 g. 21.01