Wikipedysta:Borys Kozielski/Wikiszkoła
Wikizeszyty
[edytuj]Zapraszamy do współpracy w projekcie dla szkół Wikipedystów i Wikipedystki, a także Wikisłownikarzy i Wikiźródłowców! Można działać w zespole, można indywidualnie, koordynację i promo zapewniamy :) Poniżej szczegóły.
Pilotaż: maj-czerwiec 2020, potem na stałe od września 2020.
Co ma się dziać?
[edytuj]Raz na 2 tygodnie (albo raz w miesiącu - wtedy zbiorczo) będziemy wydawać na specjalnej stronie tematyczne Wikizeszyty z dopasowanym do danego tematu w szkolnej podstawie programowej zestawem edukacyjnym. Materiał będzie do pobrania w formie .pdf oraz w opcji przeglądania online. Każdy zestaw będzie opatrzony adnotacją, jacy wikipedyści go opracowali. Jest pomysł, by pracować nad tym na Wikibooks, ale trochę się waham/nie znam/nie robiłam (do dyskusji :) )
Zestaw będzie złożony z wiki-elementów, np.: artykułu medalowego, wyboru zdjęć z Commons (lub wskazaniem kategorii), pasujących propozycji z Wikisłownika, Wikiźródeł + audio artykułu, które wyprodukujemy po wyborze. Zestaw będzie też zawierał propozycję mini-lekcji/mini działania na bazie zestawu opracowaną przy współudziale specjalistów od edukacji. Każdy zestaw będzie zawierał wprowadzenie (=przejrzysta instrukcja).
Materiały wytworzone w tym działaniu mogą służyć bieżącym korona-potrzebom nauczycieli, opiekunów, uczniów; z pewnością mogą zostać na stałe do dalszego używania, rozwijania; będą stanowić cenny element zasobów programu Wikiszkoła (np. jako element planowanego kursu MOOC).
Jesteś ekspertem/ ekspertką od jakiegoś tematu? Twoje artykuły lub zdjęcia, źródła są często wyróżniane? Zapraszam Cię serdecznie do współpracy przy projekcie Wikizeszyty! Szykujemy specjalną Gwiazdkę Szkolną dla uczestników i uczestniczek.
Klara Sielicka-Baryłka (WMPL) (czyli Klarqa),
piszcie: klara.sielicka [at] wikimedia.pl albo łapcie mnie na messangerze :)
Szukamy wiki-osób do następujących tematów:
[edytuj]VI klasa. Biologia. Różnorodność i jedność świata zwierząt: Ptaki.
[edytuj]potrzebne: 2-3 artykuły wraz z wyborem 6-10 zdjęć (i ew. link do kategorii) + ew. komentarz od wikipedysty/-tki dlaczego te art. akurat, co interesującego podczas tworzenia etc. + jeśli coś w Wikiźródłach pasuje, to podać zasób + ew. z Wikicytatów (2-3 przykłady)
Odniesienie do podstawy programowej (fragment): Biologia kl. IV-VIII
przedstawia różnorodność środowisk życia i cech morfologicznych ptaków,
dokonuje obserwacji przedstawicieli ptaków (zdjęcia, filmy, schematy, okazy naturalne w terenie itd.) i przedstawia ich cechy wspólne oraz opisuje przystosowania ptaków do lotu,
określa ptaki jako zwierzęta stałocieplne, przedstawia sposób rozmnażania i rozwój ptaków,
wyjaśnia znaczenie ptaków w przyrodzie i dla człowieka;
chętni do zaopiekowania się: Soldierof Wasteland,....
VI klasa. Historia. Początki Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
[edytuj]potrzebne: 3-4 artykuły wraz z wyborem 5-8 zdjęć + ew. komentarz od wikipedysty/-tki dlaczego te art. akurat, co interesującego podczas tworzenia etc. + z Wikiźródeł przykłady (2-4) i ew. z Wikicytatów (2-3)
chętni do zaopiekowania się: TR, ….
Odniesienie do podstawy programowej (fragment): Uczeń:
charakteryzuje stosunki wyznaniowe i narodowościowe w Rzeczypospolitej; wyjaśnia główne założenia konfederacji warszawskiej; wyjaśnia okoliczności uchwalenia artykułów henrykowskich i przedstawia zasady wolnej elekcji; omawia przebieg i rezultaty pierwszych wolnych elekcji; opisuje panowanie Stefana Batorego, ze szczególnym uwzględnieniem jego polityki zewnętrznej.
V klasa. Historia. Społeczeństwo i kultura średniowiecznej Europy.
[edytuj]potrzebne: 3-4 artykuły wraz z wyborem 6-10 zdjęć + ew. komentarz od wikipedysty/-tki dlaczego te art. akurat, co interesującego podczas tworzenia etc. + z Wikiźródeł zestaw przykładów ( 3-5 przykładów), i ew. z Wikicytatów przykłady
Odniesienie do podstawy programowej (fragment): Uczeń:
porównuje kulturę rycerską i kulturę miejską, opisuje charakterystyczne cechy wzoru rycerza średniowiecznego, rozpoznaje zabytki kultury średniowiecza, wskazuje różnice między stylem romańskim a stylem gotyckim;
VI klasa. Język polski. Kształcenie literackie i kulturowe.
[edytuj]potrzebne: 3-4 artykuły wraz z wyborem 3-6 zdjęć + ew. komentarz od wikipedysty/-tki dlaczego te art. akurat, co interesującego podczas tworzenia etc. + Wikisłownik (2-4 przykłady) + z Wikiźródeł zestaw przykładów ( 4-6) i ew. z Wikicytatów przykłady;
Odniesienie do podstawy programowej: podst. progr. fragm.: podpunkt: Czytanie utworów literackich:
uczeń rozpoznaje czytany utwór jako baśń, legendę, bajkę, hymn, przypowieść, mit, opowiadanie, nowelę, dziennik, pamiętnik lub powieść oraz wskazuje jego cechy gatunkowe;
VII-VIII klasa. Język polski. Kształcenie literackie i kulturowe.
[edytuj]potrzebne: 3-4 artykuły wraz z wyborem 3-6 zdjęć, Wikisłownik (2-4 przykłady) + ew. komentarz od wikipedysty/-tki dlaczego te art. akurat, co interesującego podczas tworzenia etc. + z Wikiźródeł zestaw przykładów ( 4-6) i z Wikicytatów przykłady (4-6)
Odniesienie do podstawy programowej: Czytanie utworów literackich. Uczeń:
- rozpoznaje rodzaje literackie: epika, liryka i dramat; określa cechy charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów i przypisuje czytany utwór do odpowiedniego rodzaju;
- rozróżnia gatunki epiki, liryki, dramatu, w tym: pamiętnik, komedia, fraszka, sonet, pieśń, tren, ballada, epopeja, tragedia – i wymienia ich podstawowe cechy oraz wskazuje cechy gatunkowe czytanych utworów literackich;
VI klasa. Geografia. Geografia Europy.
[edytuj]potrzebne: 2-3 artykuły wraz z wyborem 6-10 zdjęć (i ew. link do kategorii) + ew. komentarz od wikipedysty/-tki dlaczego te art. akurat, co interesującego podczas tworzenia etc. + jeśli coś w Wikiźródłach pasuje, to podać zasób, i ew. Wikicytaty (2-3 przykłady)
Odniesienie do podstawy programowej: dz. VII, pkt 9 uczeń:
-określa podobieństwa i różnice między wielkimi miastami Europy: Londynem i Paryżem;
-porównuje cechy rolnictwa Danii i Węgier
chętni do zaopiekowania się: ew. TR
V klasa. Geografia. Krajobrazy Polski
[edytuj]Odniesienie do podstawy programowej: Uczeń:
- opisuje zajęcia, tradycje rodzinne i zwyczaje mieszkańców wybranych krain geograficznych Polski;
- opisuje najważniejsze obiekty dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Polski oraz wskazuje je na mapie;
chętni do zaopiekowania się: TR, ….
Plastyka
[edytuj]potrzebne: 5-7 artykułów wraz z wyborem 10-17 zdjęć, + ew. komentarz od wikipedysty/-tki dlaczego te art. akurat, co interesującego podczas tworzenia etc. + z Wikiźródeł zestaw przykładów ( 4-6) i z Wikicytatów przykłady (4-6)
Odniesienie do podstawy programowej: dz. III:Opanowanie podstawowych wiadomości z zakresu kultury plastycznej, jej narodowego i ogólnoludzkiego dziedzictwa kulturowego. Uczeń:
-zna dziedzictwo kulturowe najbliższego otoczenia, wymienia zabytki i dzieła architektury (historycznej i współczesnej);....
-rozpoznaje wybrane, najbardziej istotne dzieła z dorobku innych narodów;
- rozumie i charakteryzuje na wybranych przykładach z różnych dziedzin pojęcie stylu w sztuce;