Wikipedysta:Ja-Waw/do zrobienia/fIlmowanie/Pre-produkcja

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wstęp[edytuj]

Zawsze, po obejrzeniu jakiegoś filmu, niezależnie od jego charakteru i gatunku (...film fabularny, reportaż z imienin u cioci czy filmik z wakacji) możemy stwierdzić czy film nam się podobał czy też był po prostu nudny. Wpływ na taką ocenę może wynikać z naszego gustu i wiedzy jaką posiadamy. Oprócz tego, na jakość dzieła filmowego ma wpływa sama jego realizacja.
Jeśli w czasie jego produkcji zaniedbamy jakiś element to później odbije się to na jego odbiorze. I tak na przykład:

- kiepskiego scenariusza nie poprawi nawet najlepsza gra aktorska i praca operatora kamery
- źle skomponowanych ujęć i złej pracy kamery nie poprawi montaż
- najpiękniejsze ujęcia z wakacji nagrane chaotycznie i bez zastanowienia nie pozwolą na zmontowanie ciekawego reportażu
-… i tak dalej


O planowaniu produkcji[edytuj]

Każdą dobrą produkcję filmową powinno się zacząć od pisania scenariusza i szczegółowego zaplanowania poszczególnych jej aspektów. W czasie preprodukcji należy dokładnie sprecyzować jaki powinien być ogólny wygląd naszego dzieła. Należy także określić jaki będzie budżet. Po tym wszystkim można dobrać ekipę zdjęciową i obsadę aktorską. Konieczne też jest wyszukanie odpowiednich lokalizacji w których będą kręcone poszczególne sceny. Jeśli w filmie będą wykorzystywane jakieś efekty specjalne czy sceny kaskaderskie to powinniśmy to na tym etapie zaplanować.

Cel rozdziału[edytuj]

W tym rozdziale postaramy się przekazać jak najwięcej informacji o planowaniu kręcenia filmu. Informacje te można wykorzystać do kręcenia każdego gatunku filmowego. Początkujący amatorzy sztuki filmowej dowiedzą się o tym co mają zrobić przed włączeniem kamery, żeby później nie zanudzić swoim dziełem potencjalnych widzów. Bardziej doświadczeni „filmowcy” przypomną sobie znane informacje i może znajdą coś nowego.

Zapraszamy wszystkich do lektury.Przypisy

  1. Wikipedia z dnia 20 sty 2008