Wikipedysta:Kalimatas/Przegląd gier komputerowych/Pierwsze gry
Pierwsza gra
[edytuj]Kiedy właściwie powstała pierwsza gra komputerowa? W czasach, w których nikt nie spodziewałby sie jej powstania - już w roku 1946. Oczywiście nie była ona bardzo rozbudowana, ale pomysł na tamte czasy był ciekawy, i powiem, że dziś już nie ma takiej gry! Polegała na wystrzeleniu pocisku w wyznaczony cel. Zajmijmy się pierwszym aspektem, czyli kto ją zrobił? Zaprojektował ją Thomas T. Goldsmith Jr. i Estle Ray Mann. Gra była uruchamiana na Cathode Ray Tube (CRT). System wykorzystywał 4 triody 6Q5 i cztery tetrody 6V6, czyli 8 kanałów próżniowych. Gałki pozwalały na zmianę kąta itd. W tamtych czasach grafika nie mogła być rysowana elektronicznie, więc były rysowane na prostej warstwie umieszczanej na monitorze CRT przez twórcę gry.
W roku 1952 A.S.Douglas stworzył prostą grę kółko i krzyżyk o nazwie OXO. Gra była uruchamiana na komputerze EDSAC. Głównym celem tej gry było zobrazowanie tezy Douglas'a o interakcji człowieka z maszyną -> komputerem. Właściwie to OXO jest pierwszą graficzną grą. Ekran był w rozdzielczości 35 na 16 pikseli. Z powodu, że komputer EDSAC był dostępny jedynie w Uniwersytecie Cambridge, gra nie zdobyła rozgłosu. Jednak wielu ludzi przypisuje wymyślenie gier komputerowych panu Williamowi Higinbothamowi. W roku 1958 napisał grę Tennis for Two na oscyloskopie. Gra miała zabawiać zwiedzających Brookhaven National Laboratory w Nowym Jorku. Gra symulowała kort tenisowy, który był widziany z boku. Piłka posiadała grawitację, ale musiała przelecieć przez siatkę.
W grę grało się za pomocą dwóch masywnych kontrolerów, każdy z nich wyposażony w gałkę odpowiedzialną za trajektorię lotu i przycisk odpowiadający za uderzenie. Tennis for Two był pokazywany przez dwa sezony przed jego zdemontowaniem w 1959. Ruszamy 4 lata do przodu, do roku 1962. Właśnie wtedy Martin Graetz i Wayne Wiitanem napisali grę Spacewar! uruchamianą na komputerze DEC PDP-1 w Massachussetts Institute of Technelogy. Była to symulacyjna strzelanka i mogli w nią grać dwaj gracze. Podstawowa rozgrywka Spacewar to walka dwóch uzbrojonych statków kosmicznych próbujących wzajemnie się zestrzelić manewrując w studni grawitacyjnej gwiazdy. Tor wystrzelonych przez statki pocisków był nienaruszany przez grawitację (z powodu braku odpowiednio dużej mocy obliczeniowej). Każdy statek miał limitowaną liczbę pocisków i zapas paliwa. Gracze kontrolując statki lecące naprzeciw sobie musieli uważać, aby nie wlecieć w gwiazdę. Gracz mógł kontrolować kierunek lotu, szybkość, hiperprzestrzeń i strzały używając przycisków testowych panelu frontowego.
Wczesne wersje gry zawierały algorytm losowego umiejscowienia gwiazd na ekranie. Niedokładność i brak porównania do rzeczywistego nieba skłoniła Samsona do stworzenia programu wyświetlającego gwiazdy na podstawie prawdziwych danych. Program ten nazwany został "Expensive Planetarium" (odwołując się do ówczesnej ceny komputera PDP-1) i szybko został dołączony do kodu gry.
Kontrola rozgrywki odbywała się poprzez przełączniki na konsoli. Zmieniały one:
obecność słońca (i tym samym grawitację) moment pędu obecność gwiazd "Wiatry Kosmosu" - czynnik mający wpływ na trajektorię lotu, przez co gracz musiał bardziej uważać przy przemieszczaniu się
Spacewar został uznany za dobry program diagnostyczny komputera PDP-1 i wyświetlacza Type 30 Precision CRT Display, więc firma DEC zdecydowała się na dołączenie do nowych PDP-1 gry Spacewar. Dzięki temu testujący komputer mogli jednocześnie sprawdzić, czy został on dobrze ustawiony i jednocześnie odprężyć się. Dziś istnieją tylko dwa komputery PDP-1, z czego tylko jeden jest w stanie uruchomić Spacewar!. W latach 60 ubiegłego wieku nie powstało dużo gier, ponieważ komputery były dostępne tylko na uniwersytetach itd. Ale to się zmieniło, bo w roku 1972 firma Magnavox wydała pierwszą konsolę do gier wideo, Magnavox Odyssey. A rok wcześniej został stworzony automat do gry z grą Spacewar!. Nolan Bashnell w roku 1972 założył własną firmę, Atari. I o ile mi wiadomo w tym samym roku została stworzona gra Pong. Tak więc na początku lat 70 działo się dużo, jeśli chodzi o gry.
I to właśnie firma Atari wypuściła na rynek sławetnego Ponga. Firma sprzedała 19 000 automatów z ową grą, więc na tamte czasy to był spory sukces. Hmm, a teraz, kiedy zaczęła się wrzawa o przemocy w grach? 4 lata później, 1976, wraz z grą Death Race firmy Exidy. Celem gry było przejeżdżanie gremlinów, które przypominały przechodniów, i dlatego pojawiły się różne kontrowersje. Osobiście uważam, że dzięki przemocy w grach, nastolatek w okresie dojrzewania, gdy odpowiada agresją, może się wyładować. W tym samym roku została wypuszczona gra Arkanoid, wtedy znana pod nazwą Breakout.
A w roku 1978 została wyprodukowana najpopularniejsza gra na automaty do gier. Space Invaders firmy Taito. To była złota era gier arcade, takie gry jak Pac-Man powstały właśnie wtedy. Dominacja gier arcade lub, inaczej mówiąc, ich popularność trwała przez dwie następne dekady, z tym, że w tej drugiej gry arcade już zanikały.
W latach 80 XX wieku odczuwano, że nadchodzi ta era komputerów. Już w poprzednim dziesięcioleciu były komputery domowe, ale takie maszyny zdobyły popularność właśnie w latach 80. Powstało wtedy dużo wydawnictw, jednak większość nieistnieje, prócz takich firm jak Electronic Arts. W tamtych czasach bardzo popularne były Commodore 64 oraz ZX Spectrum. Pod koniec lat 80 już nawet w domu można było napisać grę (przykład: jeden znany mi programista swoją przygodę z programowaniem rozpoczął w roku 1989, a w 1993 napisał grę AmiRobbo, która czerpała inspirację z innej gry). Historia gier w latach 80 jest długa, lecz całkiem prosta. Ot firmy wydawały gry, zupełnie jak dziś. Z tym, że rzadko, a nawet w ogóle, nie było tam gier 3D. Więc może rozwinę temat Windowsa w latach 80. Projekt Windowsa ma swoje miejsce w roku 1981. Ale dopiero w 1985 Microsoft wypuścił Windows 1.0. Daleko tej wersji od znanego nam Windows 98 czy XP. Ale i tak, w ciągu tych niecałych 20 lat, wiele osiągnięto w przemyśle informatycznym. W latach 80 został wydany jeszcze tylko jeden Windows, Windows 2.0 w roku 1987. Ta wersja wyglądała podobnie do Mac OS'a. Aż dziw bierze, że wtedy Windows nie był popularny, i z tej racji chciałem tylko napomknąć o Windowsie. A więc, mamy lata 90 i świat już zdążył oszaleć na punkcie gier. W tych latach pojawiły się, a raczej popularność zdobyły PC-ety, bezduszne piece. Raz chwyciły i ciągną to już tyle lat. Lata 80 to był czas różnorodnych, kolorowych gier 2D z dziwnymi dźwiękami (bo wtedy karty dźwiękowe to były naprawdę masakra). A w latach 90 dostaliśmy CD-ROM'y, dobre karty dźwiękowe, że o kartach graficznych i grafice trójwymiarowej nie wspomnę. W tych czasach powstała licencja Shareware, i wersje Demo gier są luźno oparte na owej licencji. Z pewnością lata 90 to był czas FPS-ów 3D. Np. Wolfenstein z grafiką 2,5D. Ale gry i grafika wciąż mknęły do przodu. I w 1996 pojawiła się już grafika 3D przypominająca dzisiejszą. Miała dużo kanciastości, ale rok później już było mniej kantów. W następnym roku mniej, itd. Wspomnieć należy także o PlayStation. Ta niezwykle popularna konsola do gier wideo zapoczątkowała swe istnienie pod koniec lat 90, i już w 2000 roku pojawiła się konsola PS2. Tak więc i lata 90 nie były ciekawe pod względem gier, a z drugiej były ciekawe, pod tym samym względem. Wszystko zależy, jak na to patrzeć. To były czasy ciekawych FPS-ów 3D, pojawiło się dużo firm, wydawców, nowe rodzaje gier itd. Z drugiej strony mamy normalny przemysł komputerowy, tak jak w latach 80, z tą różnicą, że pojawiła się grafika 3D. I teraz co? Teraz mamy nowe tysiąclecie, a jednak ten przemysł toczy się w swoim rytmie, z coraz lepszą i bardziej realistyczną grafiką. A realizmowi w grach przyjrzymy się w następnym rozdziale.