Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Lethern/Nauka gry na zestawie perkusyjnym/Liczenie

25% Status
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Liczenie i metronom

[edytuj]

Liczenie

[edytuj]

W zachowaniu orientacji pomaga 'liczenie', dzięki któremu potrafimy odnaleźć się w zapisie nutowym czy kontrolować, w której części taktu jesteśmy. Liczenie może okazać się uciążliwe, jednak wynagradza to powyższymi korzyściami.

Liczymy przeważnie do czterech, tj. "1 2 3 4", czasem do dwóch, co ma odpowiadać długości taktu.

W zależności, jaką wartość ma aktualnie grana nuta, odczekujemy tyle 'odliczeń' do następnej nuty. Dla przykładu, jeśli mamy w takcie cztery ćwierćnuty (razem dają całą nutę) oraz na jeden takt odliczamy do czterech, wówczas oczywiście na każdą wymienianą cyfrę przypada zagranie nuty. Jeżeli na takt składają się dwie półnuty, wówczas każda ma "długość 2", tzn. dźwięk gramy, gdy wyliczamy 1 oraz 3. Zagadnienie zrozumiemy lepiej po zastosowaniu go w praktyce i po poznaniu wartości rytmicznych nut.

Jeśli podczas gry pojawiają się ósemki, np. mamy 8 ósemek w takcie, możemy grać dwie ósemki na jedną odliczaną cyfrę lub pomóc sobie, licząc w następujący sposób: "1 i 2 i 3 i 4 i".

Metronom

[edytuj]

Urządzenie 'wybijające nam sztuczny rytm'. Możemy zdobyć w sklepie, skorzystać z wersji internetowej (np. Metronome Online) lub zmajstrować samemu.

Bardzo przydatne, jeśli gramy ćwiczenie i gubimy się z rytmem. Możemy ustalić niemal dowolne tempo. Za jednostkę używać będziemy bpm (beats per minute, tj. uderzenia na minutę). Aby wykonywać uderzenia do sekundę, tempo powinno być ustawione na 60 bpm. Ćwiczenia możemy grać od tempa wolnego po szybkie, w miarę postępów. Oczywiście, nie wszystko musimy grać z pomocą metronomu, w końcu - do 'prawdziwej gry' musimy umieć sami wyznaczać rytm.